حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

ابوطالب
اصغری

ابوطالب
اصغری

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای گیلان
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
مشاوره حقوقی

مشاوره
تلفنی

تضمین کیفیت مشاوره
توسط وبسایت ایران وکیل
×
نام وکیلشهرشماره همراهتلفن دفتروبسایت
حجت اله کریمیاناصفهان0913210017303132347458www.estifa.ir
ابوطالب اصغری جیرهندهگیلان0911332155001332238491asghry.blogfa.com
معصومه قِلیچیزد0913452080003536228852masoumehghelich.ir
سیدحسن موسوییزد0913258448709132584487ندارد
محمد همائی فراهواز0916313123006133333485homaeifar.ir
رزرو نوبت مشاوره---رزرو نوبت مشاوره

وکیل پایه یک دادگستری

امروزه بهره گیری از وکیل پایه یک دادگستری در اکثر کشورهای پیشرفته ی جهان تبدیل به یک فرهنگ شده است و موکلین با اعتماد به وکلا، آن ها را محرم اسرار مالی، تجاری و خانوادگی خویش قرار می دهند و وکلا نیز با حسن نیت از این اعتماد سوء استفاده نمی کنند. به نظر می رسد که فرهنگ استفاده از وکیلدر ایران نیز نسبت به گذشته رشد بیشتری داشته است. هرچند که نباید فراموش کرد که با اطلاع اشخاص از قوانین نیز، امور انان تا حد زیادی جریان خواهد داشت.
وکیل پایه یک دادگستری از جمله‌ی وکلای دعاوی است که با اخذ مجوز لازم از مراجع قانونی، می‌تواند اقدام به انجام امر وکالت می‌کند. در واقع وکالت دادگستری عبارت است از نیابت و نمایندگی امور حقوقی به معنای عام خود، از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی در مراجع قضایی در محدوده‌ ی امور محول برای مطالبه‌ی حق و دفاع از حقوق موکل.

پیش از پرداختن به وکیل پایه یک دادگستری و وظایف او، توضیح اندکی راجع به «وکالت» لازم است. وکالت یک قرارداد یا عقد است که مانند قراردادهای دیگر، تحت شرایط اساسی لازم برای صحت معاملات و قراردادها قابل اعمال و اجرا است. این شرایط عبارتند از قصد و رضا برای ایجاد معامله، داشتن اهلیت لازم برای انعقاد عقد و از جمله عقل و بلوغ، معین بودن موضوع مورد معامله و مشروعیت جهت معامله. موکل با دادن وکالت به وکیل خویش، وی را نایب در انجام اموری می کند. پس اساساً تنها اعمال نیابت پذیر قابلیت وکالت دادن دارند. پس نه تنها پیگیری دعاوی در دادگستری، بلکه سایر امور حقوقی نیز قابلیت نیابت و وکالت دادن دارند. برای مثال وکالت در خرید و فروش، وکالت در انعقاد عقد اجاره، وکالت در انعقاد عقد ازدواج و مواردی از این دست. نکته ی بسیار مهم این است که وکیل تنها در حوزه ی اموری که به او محول شده است، اجازه ی اِعمال دارد و اعمال خارج از حدود اذن، قابل قبول نیستند و طبق یک نظر، غیر نافذ و نیازمند به تنفیذ و تأیید موکل هستند. این موکل است که محدوده ی اختیارات وکیل را مشخص می کند. همین امر در باب وکیل پایه یک دادگستری نیز وجود دارد. به همین دلیل ماده ی 664 قانون مدنی در این زمینه می گوید: « وکیل درمحاکمه وکیل درقبض حق نیست مگر اینکه قرائن دلالت برآن نماید و همچنین وکیل دراخذ حق، وکیل در مرافعه نخواهد بود. » این ماده بدین معناست که چنانچه به وکیل پایه یک دادگستری وکالت در اصل دعوا و مثلاً لایحه نوشتن و دفاع کردن در دادگاه داده شود، وی نمی تواند محکوم به یا موضوع مورد دعوا را که مثلاً مال است، از شخص دیگر اخذ کند. مگر اینکه وکیل در محاکمه، وکیل در اخذ محکوم به یا آن حق مورد دعوا نیز باشد که در این صورت می تواند آن را نیز اخذ کند. دلیل این امر، عدم صلاحیت وکیل پایه یک دادگستری در اموری است که وی صزیحاً اذنی در آن ها از سوی موکل خود دریافت نکرده است. البته باید گفت که چنانچه مواردی خارج از محدوده ی اذن، عرفاً دخیل در حدود اذن تلقی شود، چنین امری در حکم اذن صریح است. این موارد می بایست به دقت از سوی وکیل پایه یک دادگستری به موکلین توضیح داده شود تا از بروز اختلافات بعدی و احیاناً تضییع حقوق موکلین جلو گیری کند. وکلای برجسته پایه یک ایران وکیل، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی در این زمینه هستند.

اصولاً هر وکیلی که مجوز وکالت داشته باشد، می‌تواند در تمامی موضوعات و امور حقوقی، اعم از امور کیفری، معاملات، چک، ارث، وصیت، خانواده و … وکالت کند. البته تفاوت‌هایی میان حدود اختیارات و جواز وکیل پایه یک دادگستری با سایر وکلا و از جمله وکیل پایه دو دادگستری و کارآموز وکالت وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. لیکن در هر حال با اینکه ممکن است از وکلایی نظیر وکیل کیفری، وکیل حقوقی، وکیل چک، وکیل خانواده، وکیل طلاق، وکیل انحصار وراثت و … نام برد؛ اما وکیلی که پروانه ی رسمی وکالت را از مراجع ذی صلاح کسب کرده باشد، مجاز به وکالت در تمامی موضوعات یا دعاوی فوق است و محدودیتی در انواع گرایش ها و تخصص ها وجود ندارد؛ چراکه وکالت دادگستری عبارت است از نمایندگی امور حقوقی به معنای عام خود، از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی در مراجع قضاوتی و در محدوده‌ ی امور محول برای مطالبه‌ی حق و دفاع از حقوق موکل.
نکته‌ی دیگری که باید به آن پرداخته شود، حضور وکیل پایه یک دادگستری در مراحل مختلف دادرسی در داداگاه است. برای پرداختن به این بحث ابتدا باید این مراحل را شناخت. شناخت مراحل چند گانه ی دادرسی در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، می تواند اشخاص را در بهره گیری از خدمات وکیل پایه یک دادگستری یاری دهد.
اصولاً اکثر مراجع قضاوتی در ایران، و به طور کلی نظام دادرسی در جهان، دو مرحله‌ای است. بدین نحو که ابتدا یک مرجع که مرجع بدوی شناخته می شود، به صورت ماهوی رأیی را صادر می کند. این رأی قابل اعتراض است در مرجعی بالاتر که مثلاً دادگاه تجدیدنظر نامیده می شود. این دو مرحله ای بودن، به منظور کاهش احتمال خطای قاضی مرجع بدوی تعبیه شده است و ضامن یک دادرسی عادلانه و منصفانه است. البته باید گفت که در برخی موارد، به صورت استثنایی، این دو مرحله ای بودن کنار گذاشته می شود. مثلاً به موجب قوانین کیفری ایران، جرایم مستوجب مجازات تعزیری درجه ی هشت، قابل تجدیدنظر نیستند و قطعی محسوب می شوند. نکته ای که در خصوص این دو مرحله ای بودن راجع به وکیل پایه یک دادگستری وجود دارد، این است که به دلیل وجود اصل محدودیت صلاحیت وکیل پایه یک دادگستری راجع به وکالت، شخصی که وکیل در مرحله ی بدوی است، لزوماً وکیل در مرحله ی تجدیدنظر نیست؛ مگر اینکه این اختیار نیز از سوی موکل به او اعطا شده باشد. لذا باید دانست که اشخاص در صورتی که از وکیل پایه یک دادگستری استفاده می کنند، در صورت تمایل به استفاده از حق تجدیدنظر خواهی و اعتراض، بهتر است اختیار وکالت را به وکیل در مرحله ی تجدیدنظر خواهی نیز بدهند.

یک مرحله ی سومی نیز در دادرسی های منصفانه وجود دارد؛ لیکن این مرحله با مراحل قبلی متفاوت است و لذا معمولاً استفاده از رتبه ی سوم برای این مرحله، مرسوم نیست. دلیل این تفاوت، ماهوی یا شکلی بودن رسیدگی است. مرحله ی تجدیدنظر، یک مرحله ی ماهوی است و قاضی یا قضات تجدیدنظر همانند دادگاه بدوی، وارد ماهیت دعوا می شوند و رأی به نفع طرف دعوا یا برائت وی می دهند. اما در مرحله ی سوم، که فرجام خواهی نامیده می شود، صرفاً یک رسیدگی شکلی است و قضات مربوط، صرفاً راجع به رعایت قانون و شمول یا عدم شمول قانون مستند، و مسائلی از این دست است. لذا در مرحله ی فرجام خواهی، قاضی یا قضات این مرحله اصولاً راجع به ماهیت دعوا و مثلاً بررسی ماهوی ادله و مواردی از این دست نمی پردازند؛ چراکه احتمالا در مرحله ی تجدیدنظر این اتفاق افتاده است و طولانی کردن فرایند دادرسی، خود با مشکلاتی نیز رو به رو خواهد بود. مرجع رسیدگی به مرحله ی فرجام خواهی، معمولاً عالی ترین مرجع قضایی در هر کشور است که در کشور ما، دیوان عالی کشور است. اما در همینجا باید یک نکته ی بسیار مهم را ذکر کرد و آن اینکه به موجب قانون آیین دادرسی کیفری جدید ایران، مرجع رسیدگی به مرحله ی تجدیدنظر از آراء برخی از دادگاه های کیفری ایران، دیوان عالی کشور است. لذا در خصوص امور کیفری و آراء صادره از دادگاه کیفری یک، دیوان عالی به رسیدگی ماهوی می پردازد. باید گفت که ظاهراً در قانون ایران در خصوص امور کیفری، مرحله ی فرجام خواهی وجود ندارد و این مرحله ی شکلی صرفاً در خصوص امور حقوقی و آراء صادره از دادگاه های حقوقی و مراجعی مثل کمیسیون ماده ی صد شهرداری است. در مورد آراء کمیسیون های ماده ی صد شهرداری، مرجع فرجام خواهی، دیوان عدالت ایران است که از بعضی از جهات، مشابه دیوان عالی کشور است؛ لیکن به لحاظ طبقاتی، دیوان عالی کشور، مرجعی عالی تر از دیوان عدالت ایران است. وکیل پایه یک دادگستری، در مورد مرحله ی فرجام خواهی نیز می تواند به ارائه ی خدمات حقوقی در دادگاه و دیوان بپردازد.
یک مرحله ی دیگر نیز در برخی از کشور ها وجود دارد، و آن مرحله ی اعاده ی دادرسی است که در ایران نیز وجود دارد. اعاده ی دادرسی همانطور که از نام آن بر می آید، به معنای باز گشتن دعوا و دادرسی به مرجع صادر کننده ی رأی است. جهات اعاده ی دادرسی با جهات فرجام خواهی و جهات تجدید نظر خواهی متفاوت است و این نکات باید مورد توجه ویژه ی وکیل پایه یک دادگستری قرار بگیرد. اعاده ی دادرسی صورت های مختلفی دارد و از آن جمله، اعاده ی دادرسی از طریق دیوان عالی کشور و نیز اعاده ی دادرسی از طریق رئیس قوه ی قضائیه است. در مورد اعاده ی دادرسی از طریق دیوان عالی کشور، این دیوان در صورت موجه دانستن و تأیید درخواست اعاده ی دادرسی، آن پرونده را به مرجعی اعاده می کند که صادر کننده ی رأی مورد اعاده ی دادرسی بوده است. ولی در روش اعاده ی دادرسی از طریق رئیس قوه ی قضائیه، شخص مورد نظر می تواند به رئیس قوه ی قضائیه مراجعه کند و از او درخواست کند تا اعاده ی دادرسی صورت بگیرد. این مقام در صورت تأیید و تجویز اعاده ی دادرسی، دیگر پرونده را به مراحل پایین تر ارجاع نمی دهد، بلکه آن را به شعب خاصی از دیوان عالی کشور که به دستور وی تأسیس می شوند، ارجاع می دهد تا آن شعب رسیدگی ماهوی را مجددا انجام دهند. به نظر می رسد که آن شعب خاص دیوان عالی، ملزم به تبعیت از نظر رئیس قوه ی قضائیه نباشند. وکیل پایه یک دادگستری در مرحله ی اعاده ی دادرسی نیز می تواند به ارائه ی خدمات و ارسال لایحه و دفاع از موکل خویش بپردازد.

اکنون که با حوزه های کاری وکیل پایه یک دادگستری در دادگاه ها آشنا شدیم، مناسب است تا راجع به مراجع صادر کننده ی جواز وکالت برای وکالت در دادگاه و دعاوی صحبت کنیم. یکی از مراجع صالح و در واقع اولین مرجع قانونی برای صدور پروانه‌ی وکالت در ایران، اتحادیه‌ی سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران است که مخفف آن، اسکودا است و به اختصار، کانون وکلا نامیده می‌شود. این کانون که یک نهاد غیردولتی  و مستقل است، از پیش از انقلاب اسلامی، به برگزاری آزمون وکالت و صدور پروانه برای وکلا و نظارت بر آنان، می‌پرداخته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، در سال ۱۳۷۹ شمسی قوه ی قضائیه ی ایران از کانون های وکلا می خواهد تا تعداد وکلای خود را افزایش دهند؛ اما به دلیل وجود متقاضیانی که از سطح تحصیلات عالی برخوردار نبودند و توانایی قبولی در آزمون های دشوار کانون های وکلا را نداشتند، این پذیرش به کندی انجام می شد. در این میان استدلال ها از سوی قوه ی قضائیه و گروهی از حقوقدانان مبنی بر این بود که قوه ی قضائیه هم در صورت ضرورت بتواند جذب وکیل داشته باشد. برای همین در همان سال 1379 شمسی قوه ی قضائیه موفق شد تا با تصویب ماده ی ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در مجلس شورای اسلامی ایران، جواز صدور پروانه ی وکالت را اخذ کند. اکنون این مرکز توانسته است پس از گذشت ۱۵ سال از تشکیل خود، بیش از ۳۰ هزار وکیل را راهی جامعه کند. در مورد مجوز های وکالت صادره از این مرکز و انواع پروانه های وکالت در آن، در ادامه توضیحاتی ذکر می شود. به گزارش همین خبرگزاری، پس از تأسیس این نهاد جدید در قوه ی قضائیه، کانون های وکلای ایران در سال ۱۳۸۲ شمسی اتحادیه ای را ایجاد کردند تا با هم متحد شوند. نام این اتحادیه، اتحادیه ی سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران بود. یکی از مهمترین وظایف اسکودا، همانطور که گفته شد، برگزاری آزمون سراسری وکالت در کشور است. همه ی کانون های وکلای ایران با انتخاب رئیس اسکودا و اعضای هیأت مدیره ی آن، به این نهاد غیرانتفاعی اجازه دادند تا آزمون وکالت شهر و استان خود را آن اتحادیه انجام دهد.

اتحادیه ی سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، هرساله نسبت به پذیرش متقاضیان‌پروانه‌ی کارآموزی وکالت از طریق آزمون وکالت اقدام نموده و پس از برگزاری آزمون ضمن اعلام نتایج قطعی، ‌نسبت به صدور پروانه کارآموزی وکالت برای پذیرفته‌شدگان اقدام می‌کند. متقاضیان می‌بایست حداقل مدرک کارشناسی حقوق یا مدارک مشابه مذکور در قوانین یعنی فقه و مبانی حقوق اسلامی ‌یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی را داشته باشند و متقاضیان پسر علاوه بر آن، خدمت سربازی را نیز انجام داده باشند و یا معاف از آن باشند. شرایط متقاضیان از قرار ذیل است:
الف – اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام.
ب – اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه و قانون اساسی.
ج – نداشتن پیشینه‌ی محکومیت مؤثر کیفری.
‌د – نداشتن سابقه‌ی عضویت و فعالیت در گروه‌های الحادی و فرقه‌های ضاله و دشمن با اسلام و گروه‌هایی که مرامنامه‌ی آنها مبتنی بر نفی ادیان الهی‌ است.
ه- عدم وابستگی به رژیم پهلوی و تحکیم پایه‌های رژیم طاغوت.
‌و – عدم عضویت در گروهک‌های غیر قانونی و دشمن با جمهوری اسلامی ایران و هواداری از آن.
‌ز – عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی.
باید گفت که وکیل دادگستری نمی‌تواند در غیر از محلی که برای آنجا پروانه‌ی وکالت دریافت کرده است، دفتر وکالت تأسیس کند و همچنین نمی‌تواند عملاً فعالیت‌ وکالتی خود را در محل دیگری متمرکز نماید. تخلف از این امر، مستوجب مجازات است. محدوده‌ی حوزه‌ی هر کانون به پیشنهاد وزیر دادگستری و تصویب رئیس قوه‌ی قضاییه مشخص خواهد شد.
‌ممکن است برخی از وکلایی که مورد انتخاب موکلین قرار می گیرند، کارآموز وکالت باشند و لذا توضیحی در این مورد لازم است. در مورد کارآموزان وکالت، برخی محدودیت‌ها نسبت به وکیل پایه یک دادگستری وجود دارد. مثلاً کارآموزان قبل از اخذ پروانه‌ی وکالت، حق وکالت در آن دسته از دعاوی که مرجع تجدیدنظر از احکام آنها دیوان عالی کشور باشد را ندارند. مانند دعاوی کیفری راجع به قتل. دیوان عالی کشور مرجع تجدید نظر از آراء دادگاه های کیفری یک است. اساساً کارآموز وکالت در مدت کارآموزی خود، زیر نظر وکیل سرپرست خود به وکالت در دعاوی می‌پردازد و تا پیش از اتمام دوره‌ی کارآموزی خود، حق تأسیس دفتر ندارد. مدت کار آموزی وکالت نیز هر ساله ممکن است با تغییراتی رو به رو شود.

همانطور که گفته شد، یکی دیگر از مراجعی که می‌تواند مجوز وکالت صادر کند، قوه‌ی قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. بر اساس اصل 156 قانون اساسی، یکی از وظایف قوه‌ی قضائیه احیای حقوق مردم و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع است و همچنین براساس اصل 35 قانون مذکوردر همه دادگاه‌ها طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند. لذا تربیت وکیل و کارشناس مورد نیاز نیز از جمله‌ی وظایف قوه‌ی قضائیه دانسته شده است. ماده‌ی 187 قانون برنامه‌ی سوم توسعه مصوب 1379، به قوه‌ی قضائیه اجازه داده است تا نسبت به تأیید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته‌ی حقوق اقدام نماید. به این منظور، نهادی با عنوان مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه‌ی قضائیه تشکیل شده است که بعدها نام آن به کانون ملی مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان تغییر یافت. از جمله وظایف این کانون، اعطای مجوز وکالت پایه یک و پایه دو است. اکنون لازم است تا به برخی از تفاوت های میان وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو پرداخت. به طور کلی برخلاف وکیل پایه یک دادگستری، محدوده‌ی کاری وکیل پایه‌ دو دادگستری، محکومیت‌های کیفری زیر 10 سال حبس، شلاق و جریمه‌ی نقدی و پرونده‌های حقوقیی زیر 50 میلیون تومان است. همچنین این وکلا نمی‌توانند در دیوان عدالت اداری و دعاوی راجع به آن وکالت بپذیرند. به نظر می‌رسد که محدوده‌ی کاری وکلای پایه دو، کمتر از حوزه‌ی فعالیت مجاز برای کارآموزان وکالت باشد. در هر حال، وکیل پایه یک دادگستری در تمامی موضوعات حقوقی به معنای عام خود، اجازه‌ی انجام امور وکالتی دارد.
وکیل پایه یک دادگستری ممکن تحت شرایطی، مرتکب جرم و مستحق مجازات دانسته شود. مواردی از این دست، تخلف محسوب می‌شود و ممکن است مستوجب مجازات‌های اخطار کتبی، توبیخ با درج در پرونده، توبیخ با درج در روزنامه‌ی رسمی و مجله‌ی کانون، تنزل درجه، ممنوعیت از سه ماه تا سه سال و محرومیت دائم از شغل وکالت شود که برخی از آن‌ها مرتبط با رابطه‌ی وکیل با موکل خویش است:
– انجام وکالت بدون تمدید پروانه
– تجاهر به مسکر و مواد مخدر و مراوده در اماکن فساد
– عدم حضور در جلسات دادگاه بدون عذر موجه
– عدم ارائه‌ی رسید در قبال وجوه و اموال و اسناد دریافتی از موکل
– عدم رعایت تقدم در جلسات محاکمه‌ای که همزمان هستند و یا عدم رعایت تقدم محاکمات کیفری
– تمرکز فعالیت وکالتی و یا تأسیس دفتر وکالت در غیر از محل مجاز
– عدم حضور در جلسات دادگاه بدون عذر موجه
– معرفی خود با درجه‌ی بالاتر
– تحصیل وکالت با توسل به وسایل فریبنده
– تحصیل وجه یا مال یا سند دیگری زائد بر حق الوکاله‌ی قراردادی، یا حق‌الوکاله‌ی تعرفه ای در مواردیکه قراردادی در بین نیست.
– عدم اطلاع استعفا به دادگاه و موکل یا استعفا در زمانی که موکل مجال کافی برای معرفی وکیل جدید ندارد.
– قبول وکالت در دعاوی که وکیل قبلاً با سمت قضایی یا داوری در آن دخالت داشته است.
– قبول وکالت علیه آن دسته ارگان‌های دولتی که وکیل وکالت یا مشاوره‌ی آن اداره را دارد.
– استعفا از وکالت و قبول مجدد آن یا اعمال مشابه به منظور طولانی کردن فرایند دادرسی
– اظهارات غیر محترمانه نسبت به محاکم و مقامات رسمی و همکاران و اصحاب دعوی و سایر اشخاص
– عدم آگاه نمودن موکل به منظور پرداخت هزینه‌های پرونده که موجب تضییع حق موکل گردد
– قبول وکالت بصورت تصنعی (در ظاهر بنام دیگری در باطن برای خود)
– افشاء اسرار موکل
– تخلف از قسم
– عدم تحویل یک نسخه از وکالتنامه به موکل
– انتقال قرارداد حق الوکاله به دیگری
– مواضعه و تبانی با طرف دعوی و خیانت به موکل
– قبول وکالت علیه موکل سابق در همان موضوعی که وکالت آن را بعهده داشته است
– تحصیل پروانه وکالت بدون داشتن شرایط مقرره و یا فاقد شرایط مذکور شدن
همانطور که ملاحظه می‌شود، وکلای رسمی و با تجربه، به واسطه‌ی خوش نامی خود، از درگیر شدن در این تخلفات به دور هستند و لذا درصد اطمینان و اعتماد موکلین به ایشان افزایش می‌یابد. همچنین به موجب ماده ی 666 قانون مدنی ایران، هرگاه ازتقصیر وکیل، خسارتی به موکل وی وارد شود که عرفاً و قانوناً وکیل مسبب آن محسوب شود، آن وکیل مسئول خواهد بود که قطعاً مسؤولیت مدنی و لزوم جبران خسارت را شامل می شود. موکلین با آگاهی از این امر، می توانند جلوی سوء استفاده ی برخی افراد سودجو را بگیرند و با انتخاب وکیل پایه یک دادگستری مطمئن، از چنین خطراتی مصون بمانند. تیم وکلای پایه یک دادگستری ایران وکیل با همکاری حقوقدانان برجسته ایران، پذیرای پرونده های حقوقی و کیفری متقاضیان است.

همانطور که مشاهده می‌شود، این موارد برای اجرای وظیفه‌ی بهتر وکیل پایه یک دادگستری و نیز سایر وکلا است که می‌تواند احتمال موفقیت موکل را در دعوا افزایش دهد. البته هیچ وکیلی را نمی‌توان از شغل وکالت محروم یا معلق نمود مگر به موجب رأی قطعی دادگاه انتظامی وکلا. توضیح برخی از این موارد که مرتبط با موکل و حقوق اوست، برای اصحاب دعاوی و موکلین مفید است. برای مثال عدم حضور وکیل در جلسات دادگاه بدون عذر موجه، ممکن است موکل را از برخی از حقوق خود محروم کند. چراکه برخی از حقوق موکلین، مختص جلسات دادگاه و حتی جلسه‌ی اول دادرسی است و پس از گذشت آن، موکل از حق خویش محروم می‌شود. بازیابی این حقوق معمولاً غیر ممکن است و یا اینکه با دشواری فراوانی رو به ور است و لذا بهتر است موکلین در انتخاب وکیل قابل اعتماد، دقت لازم را داشته باشند. همچنین موکلین باید صحت و اعتبار پروانه‌ی وکالت وکیل را بررسی کنند. ارائه‌ی رسید نیز از سوی وکیل در قبال وجوه و اموال و اسناد دریافتی از موکل ضروری است. وکیل می‌تواند در صورت تمایل، از ادامه‌ی وکالت صرف نظر کند و استعفا دهد. عدم اطلاع استعفا به دادگاه و موکل یا استعفا در زمانی که موکل فرصت کافی برای معرفی وکیل جدید نداشته باشد، ممنوع است. چراکه ممکن است موجب تضییع حقوق موکل شود. افشای اسرار موکل از سوی وکیل دادگستری ممنوع است و لذا موکلین باید در انتخاب وکیل امین، دقت لازم را به خرج دهد. گفتنی است تبانی وکیل با طرف مقابل دعوا نیز ممنوع است و لذا موکل باید به امانت‌داری وکیل خویش مطمئن باشد. استفاده از وکیل پایه یک دادگستری مجرب و باسابقه و خوش‌نام، می‌تواند درصد موفقیت را بالا ببرد. ایران وکیل با سال ها سابقه در قبول وکالت دعاوی، می تواند از انتخاب های موکلین باشد و انواع خدمات حقوقی و از جمله وکالت در دادگاه یا مشاوره ی حقوقی را ارائه دهد.
ضمناً نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورا نگهبان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای موظف شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز تمام کارمندان وزارتخانه‏ها، کانون‏ها، مؤسسات و شرکت‏های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و تمام دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، از قبیل شرکت ملی نفت ایران، کانون گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی، دارندگان پایه‌ی قضایی، نیروهای مسلح، سردفتران، دفتریاران اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و کارشناسان رسمی دادگستری همزمان نمی‌توانند پروانه‌ی وکالت دریافت نمایند. وکلایی که به صورت تمام وقت در دستگاه‏های یادشده شاغل هستند، نمی‌توانند همزمان وکالت نمایند و باید تا زمانی که در سمت‏های مذکور هستند، پروانه‌ی خود را تودیع کنند. پروانه‌ی متخلفین ابطال می‏شود.
مسأله‌ی دیگری که در این موارد ذکر شد، تحصیل وجه یا مال یا سند دیگری زائد بر حق‌الوکاله‌ی قراردادی یا حق‌الوکاله‌ی تعرفه ای است. یکی از مهمترین مسائلی که ممکن است مورد پرسش افراد باشد، بحث حق الزحمه ی وکیل است. به صورت کلی باید گفت که انجام وکالت مانند سایر امور، مجانی نیست و تنها در صورت تصریح در قرارداد میان موکل و وکیل، مجانی بودن احراز می‌شود. در صورت عدم تصریح به مجانی بودن، اصل بر غیر مجانی بودن رابطه ی وکالت است. اجرت وکالت یا حق‌الوکاله‌ ی وکیل پایه یک دادگستری و سایر وکلا، یا مطابق حق‌الوکاله ‌ی قراردادی میان طرفین و یا حق‌الوکاله ‌ی تعرفه‌ای است. این تعرفه از سوی قوه‌ی قضائیه تصویب می‌شود که نرخ وکالت در دعاوی را مشخص می‌کند. البته باید گفت که وکیل پایه یک دادگستری و موکل وی، ملزم به رعایت مبلغ آن تعرفه نیستند و می‌توانند طبق قرارداد خصوصی میان خود، مبلغ را مشخص کنند و تنها در صورت عدم تعیین این مبلغ در قرارداد، طبق تعرفه عمل خواهد شد. لیکن در یک حالت، حق‌الوکاله ‌ی تعرفه‌ ای وکیل پایه یک دادگستری، بر حق‌الوکاله ‌ی قراردادی تفوق و برتری می‌ یابد. در توضیح باید گفت که اساساً تمامی هزینه ‌های دادرسی و حق‌الوکاله ‌ی وکیل، برعهده‌ی شخص یا اشخاص مغلوب در دعاوی حقوقی یا کیفری است. در واقع پرداخت حق‌الوکاله ‌ی وکیلِ طرف پیروز در دادرسی، برعهده‌ی شخص مغلوب در دادرسی است و او باید این مبلغ را به شخص پیروز بدهد. در این حالت، نمی‌توان گفت که شخص مغلوب می‌بایست در هرصورت مبلغ قراردادی بین آن دو نفر را بپردازد. به این دلیل، در این فرض اگر مبلغ قراردادی وکیل و موکل پیروز، کمتر از حق‌الوکاله ‌ی تعرفه‌ای بود، همان مبلغ کمتر قابل پرداخت است و اگر مبلغ قراردادی بیش از آن بود، تنها حق‌الوکاله ‌ی قراردادی ملاک است و باید به همان میزان از سوی شخص مغلوب به طرف پیروز دادرسی پرداخت شود. در تمامی این حالات، شخص پیروز، حق‌الوکاله ‌ی وکیل خود را کماکان طبق همان قرارداد میان یکدیگر، پرداخت می کند. این نکات می ‌بایست به دقت مورد توجه وکیل پایه یک دادگستری و موکل وی باشد و در مقابل تمامی هزینه‌ ها، فاکتور و رسید دریافت شود تا ضمن پرداخت اجرت وکیل پایه یک دادگستری به میزان مقرر، مشکلات مالی میان طرفین رخ ندهد. البته باید گفت که پرداخت حق‌الوکاله از سوی شخص مغلوب در دادرسی به وکیل خویش، تابع قرارداد میان ایشان خواهد بود. ضمناً حق‌الوکاله، حق‌المشاوره و هزینه‌ی سفر وکلای دادگستری درصورتی که قراردادی بین وکیل و موکل منعقد نشده باشد، بر اساس تعرفه‌ای است که باتوجه به نوع دعوا، میزان خواسته و مراحل دادرسی به تصویب مراجع مربوط رسیده است.

امورزه وکیل پایه یک دادگستری به راحتی قابل دسترس متقاضیان خدمات حقوقی است و می‌توان اسامی ایشان را در برخی از موتورهای جست‌و‌جوگر اینترنتی نیز که اختصاصاً به این امر می‌پردازند یافت.
وکیل پایه یک دادگستری در چه دادگاه‌ها و پرونده‌هایی می‌تواند وکالت کند؟
در نظام حقوقی ایران، دسته بندی هایی از محاکم دادگستری وجود دارد که عبارتند از دادگاه های کیفری یک و دو، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال  و نوجوانان و … به موجب ماده ی ۳۰۲  قانون آیین دادرسی کیفری جدید ایران،  دادگاه کیفری یک به جرایم مهم زیر رسیدگی می کند:
الف- جرایم موجب مجازات سلب حیات (اعدام و قصاص نفس)
ب- جرایم موجب حبس ابد
پ- جرائم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه ی کامل یا بیش از آن
ت- جرائم موجب مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر
ث- جرایم سیاسی و مطبوعاتی
باید گفت که به جرایم سیاسی و مطبوعاتی مذکور، به طور علنی در دادگاه کیفری یک مرکز استان محل وقوع جرم با حضور هیأت منصفه رسیدگی می شود.
بر اساس ماده ی ۳۰۳  قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه انقلاب به جرایم زیر رسیدگی می کند:
الف – جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی (نظیر جاسوسی)، جرایم محاربه، افساد فی‌الارض، بغی، تبانی و اجتماع علیه جمهوری اسلامی ایران یا اقدام مسلحانه یا احراق (آتش سوزی)، تخریب و اتلاف اموال به منظور مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران
ب – توهین به مقام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام رهبری
پ- تمام جرایم مربوط به مواد مخدر، روان‌گردان و پیش ‌سازهای آن و قاچاق اسلحه، مهمات و اقلام و مواد تحت کنترل
ت- سایر مواردی که به موجب قوانین خاص در صلاحیت دادگاه انقلاب است.
یکی دیگر از دادگاه هایی که وکیل پایه یک دادگستری می تواند در آن به حرفه ی خود بپردازد، دادگاه اطفال و نوجوانان است. ماده ی ۳۰۴  قانون آیین دادرسی کیفری نیز در خصوص جرایم اطفال و نوجوانان می گوید که به کلیه ی جرایم اطفال و افراد کمتر از هجده سال تمام شمسی در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی می ‌شود و طفل نیز کسی است که به حد بلوغ شرعی نرسیده است و در پسران سن او کمتر از 15 سال و در دختران کمتر از 9 سال است.  نکته ی قابل توجه این است که هرگاه در حین رسیدگی دادگاه، سن متهم از هجده سال تمام تجاوز کند، رسیدگی به اتهام وی مطابق قانون آیین دادرسی کیفری در دادگاه اطفال و نوجوانان ادامه می‌ یابد. اما چنانچه قبل از شروع به رسیدگی، سن متهم از هجده سال تمام تجاوز کند، رسیدگی به اتهام وی حسب مورد در دادگاه‌کیفری صالح صورت می‌ گیرد و دیگر در دادگاه اطفال و نوجوانان نخواهد بود. البته در این صورت هم متهم از کلیه ی امتیازاتی که در دادگاه اطفال و نوجوانان اعمال می شود، بهره ‌مند می‌ گردد.

یک نکته‌ی دیگر در مورد وکیل پایه یک دادگستری و سایر وکلا، انواع وظایف حقوقی ایشان است. وکیل پایه یک دادگستری ممکن است وکیل معاضدتی باشد. معاضدت قضایی عبارتست از ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی حقوقی رایگان به اشخاص نیازمند و ارائه‌ی وکالت رایگان یا با نرخ کمتر از تعرفه به اشخاصی که دلایلی برای ذی‌ حق بودن آنان وجود داشته باشد، لیکن تمکن مالی لازم را برای استخدام وکیل ندارند. البته اشخاص حقوقی حقوق عمومی از شمول این ماده مستثنی هستند. به این وکلا، وکلای معاضدتی می‌گویند.
وکیل پایه یک دادگستری ممکن است وکیل تسخیری نیز باشد. در جرائمی که مجازات آن به حسب قانون، قصاص نفس، اعدام، سنگسار و حبس ابد است، چنانچه متهم شخصاً وکیل معرفی ننماید، تعیین وکیل تسخیری برای او الزامی است؛ مگر در خصوص جرایم منافی عفت که متهم از حضور یا معرفی وکیل امتناع ورزد. قصاص نفس مجازات جرم قتل عمدی، اعدام مجازات جرایمی از جمله افساد فی الارض و سنگسار مجازات زنای محصنه است.
تیم حقوقی ایران وکیل با کادری متخصص، با تجربه و صالح که تشکیل شده از وکلای پایه یک دادگستری و همچنین کارشناسان با سابقه و خبره در تمامی زمینه های حقوقی است، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی در زمینه های حقوق داخلی، حقوق بین الملل و سایر زمینه های حقوقی است. در برخی از موارد ممکن است شرکت ها یا اشخاص نیاز به مشاوره ی حقوقی داشته باشند؛ در این حالت هم حقوقدانانی که وکیل نیستند و هم وکلای دادگستری توانایی ارائه ی خدمات مشاوره ای دارند؛ لیکن به نظر می رسد که اعتماد به وکیل پایه یک دادگستری، سرمایه گذاری مطمئن تری در جهت اقدام جهت دستیابی افراد به حقوق قانونی خویش و یا آگاهی از آن و لذا جلوگیری از تضییع حقوق قانونی باشد. خدماتی که وکیل پایه یک دادگستری می تواند ارائه دهد عبارتند از:
–  مشاوره ی حضوری با اشخاص حقیقی و حقوقی راجع به موضوعات و دعاوی
–  مشاوره ی تلفنی به اشخاص حقیقی و حقوقی راجع به موضوعات و دعاوی
–  نگارش دادخواست یا شکوائیه برای خواهان دعوا یا نگارش لایحه ی دفاعیه برای خوانده ی دعوا و نیز متهم (خواهان دعوا شخصی است که شکایت می کند و مدعی حقی است و خوانده ی دعوا و نیز متهم، اشخاصی هستند که علیه آنان ادعایی شده است.)
–  کمک به جمع آوری و اماده سازی ادله به نفع موکل خویش از جمله اسناد عادی و رسمی، شهادت شهود و …
–  حضور در دادگاه های بدوی و تجدیدنظر برای طرح ادعا یا دفاع حضوری از موکل خویش و ارائه ی توضیحات به قاضی
– دریافت ابلاغیه های دادگستری و مطلع کردن موکلین از مفاد آن ها و تصمیمات دادگاه ها