وکیل پایه یک دادگستری

مسعود
سلطانی

مسعود
سلطانی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای خراسان
حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ســـرور
ثانی نژاد

ســـرور
ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
×
نام وکیلشهرشماره همراهتلفن دفتروبسایت
مسعود سلطانیمشهد0915200776305138404116ندارد
حجت اله کریمیاناصفهان0913210017303132347459www.estifa.ir
محمد همائی فراهواز0916313123006133333485homaeifar.ir
سیدحسن موسوییزد0913258448709132584487ندارد
معصومه قِلیچیزد0913452080003536228852masoumehghelich.ir
سرور ثانی نژادتهران0912435741502122350512www.asalaw.co

مشاوره حقوقی حضوری

مشاوره حقوقی حضوری توسط وکلای دادگستری

با آنکه مخاطب قوانین کشور، تمامی آحاد جامعه هستند و اصولاً پانزده روز بعد از انتشار قانون در روزنامه‌ی رسمی کشور، مردم مطلع از آن فرض می‌شوند، لیکن به نظر می‌رسد که در اکثر اوقات، آن اطلاع واقعی در میان مردم محقق نمی‌شود و نیاز به مشاوره حقوقی حضوری یا غیرحضوری، همکاری با وکلای حقوقی و یا با سایر متخصصین حقوقی پیدا می‌شود.

در خصوص موضوعاتی که در مشاوره حقوقی حضوری یا غیرحضوری قابل بررسی است، باید گفت که مشاوره حقوقی حضوری یا غیرحضوری می‌تواند در تمامی امور و شؤون حقوقی زندگی اجتماعی به کار آید. البته به دلیل تخصصی شدن و گستردگی موضوعات حقوقی، مشاوره حقوقی حضوری یا غیرحضوری نیز ممکن است به تناسب تفاوت امور و مسائل حقوقی، تخصصی شود و هر مشاوری در زمینه‌ی خاصی که تبحر لازم را دارد، به مشاوره حقوقی حضوری یا مشاوره حقوقی تلفنی بپردازد. بدیت ترتیب می‌توان در امور و مباحثی از این قبیل، از مشاوره حقوقی حضوری یا غیرحضوری بهره برد: حقوق خصوصی، حقوق ثبت، حقوق جزا و جرم شناسی (کیفری)، حقوق عمومی و اداری، حقوق تجارت، حقوق تجارت بین‌الملل، حقوق بین‌الملل خصوصی و … که به اختصار به موضوعات برخی از این گرایش‌ها اشاره‌ای می‌کنیم:
الف) امور حقوقی به معنای خاص کلمه یا حقوق خصوصی؛ شامل امور مربوط به روابط خصوصی میان اشخاص نظیر معاملاتِ خرید و فروش، اجاره، وکالت، ضمانت، رهن، حواله، ودیعه، عاریه، قرض، کفالت و مضاربه، و مسائل راجع به خانواده از قبیل ازدواج دائم، ازدواج موقت، مهریه، نفقه‌ی زن و فرزند، انجام امور خانه، تربیت فرزند، فسخ ازدواج و طلاق و امور راجع به ارث و وصیت و نیز مسائل راجع به مسؤولیت مدنی مبنی بر جبران خسارت نظیر اتلاف مال دیگران، سبب اتلاف مال دیگران شدن، غصب و تلف شدن قهری و خارج از اراده‌ی اموال دیگران در دست افراد امین یا غاصبین و مواردی از این دست.
ب) امور کیفری؛ شامل قتل، ضرب و جرح، توهین، سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت، صدور چک بلامحل، تخریب اموال، محاربه، بغی، افساد فی‌الارض، جاسوسی، تبلیغ علیه نظام، رشوه دادن و رشوه گرفتن و مواردی از این دست.
پ) امور اداری و کار؛ شامل شرایط عمومی استخدام در مراکز و مؤسسات مختلف، چگونگی بهره‌مندی از بیمه‌ی تأمین اجتماعی، مقررات عام راجع به مرخصی‌ها، تعهدات کارفرمایان و کارگران، انحلال و اتمام روابط کاری با اداره یا کارفرما و بحث بازخرید.
ت) امور مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور؛ شامل صدور انواع ویزاهای تحصیلی، کار، اقامت موقت و اقامت دائم در خارج از کشور، قوانین و مقررات داخلی و خارجی حاکم بر مهاجرت و اعزام دانشجو و مدارک و آزمون‌های مورد نیاز.
ث) امور شکلی و آیین دادرسی؛ شامل آیین دادرسی در دادگاه‌های حقوقی و دادگاه‌های کیفری و دیوان عدالت اداری نظیر چگونگی تنظیم دادخواست حقوقی، شکایت کیفری و اظهارنامه و نیز روند و فرایند دادرسی در دادگاه‌ها و جلسات آن و مسائل مربوط به هر جلسه، هزینه‌های دعوا از جمله هزینه‌ی دادرسی و کارشناسی و حق‌الوکاله‌ی وکیل، اعتراض به احکام و قرارهای دادگاه‌ها و پیگیری مراحل واخواهی، تجدید نظر و فرجام خواهی در فرایند دادرسی.
ج) امور راجع به تجارت؛ شامل چیستی فعالیت تجاری و کیستی تاجر، انواع شرکت‌های با مسؤولیت محدود، تضامنی، سهامی و … و نحوه‌ی تأسیس و ثبت شرکت، اسناد تجارتی نظیر چک، سفته و برات، ورشکستگی تاجر و احکام آن.
چ) مسائل بین‌المللی؛ شامل حقوق بین‌الملل خصوصی و مسائلی نظیر تابعیت و اقامت اشخاص و شرکت‌ها، معاملات و ازدواج و به طور کلی روابط اشخاصی از ملیت‌های مختلف با یکدیگر و تعارض قوانین کشورهای مختلف با یکدیگر.

طی جلسه‌ی مشاوره‌ حقوقی حضوری، مشاور می‌تواند شخص مراجع را با مسائل فوق آشنا کند و بسته به نوع موضوع مورد نظر، به توضیح قوانین موجود، ارائه‌ی راهکارهایی در خصوص ماهیت دعاوی و نیز در خصوص امور شکلی و دادرسی دعاوی بپردازد. پس از حضور در مشاوره حقوقی حضوری، ممکن است شخص مراجع با آگاهی و اطلاعاتی که به دست آورده است، ادامه‌ی مسیر را خود به تنهایی بپیماید و یا اینکه با ادامه‌ی مشاوره و یا حتی بهره‌گیری از وکیل، امور خود را پیش ببرد.
برای نمونه و اطلاع بیشتر از مواردی که در مشاوره حقوقی حضوری مطرح می‌شود، می‌توان به یکی از موضوعات شایع در دعاوی حقوقی اشاره کرد که راجع به حقوق خانواده است:
بحث مهریه از مواردی است که ممکن است مورد مشاوره حقوقی حضوری باشد. در تعریف مهریه باید گفت که مهریه هر مالی است که قابلیت تملیک به همسر را داشته باشد و تعیین مقدار آن نیز اصولاً منوط به توافق و تراضی طرفین است. باید گفت که به مجرد انعقاد ازدواج و جاری شدن صیغه‌ی عقد، زن مالک مهریه می‌شود. از آنجا که مهریه حق زن و پرداخت آن تکلیف شوهر است، زن می‌تواند تا مهریه را دریافت نکرده است، از انجام وظایفی که در مقابل شوهر خود دارد امتناع کند و این امتناع از انجام وظایف، باعث از بین رفتن حق نفقه‌ی او از سوی شوهر نمی‌شود؛ چراکه اصولاً عدم انجام وظایف زناشویی از سوی زن در مقابل مرد، باعث اسقاط حق نفقه‌ی او می‌شود؛ مگر در فرض عدم پرداخت مهریه از سوی مرد به زن. البته به موجب قانون، اگر زن قبل از دریافت مهریه به اختیار خود به انجام وظایفی که در مقابل شوهر دارد اقدام کند، دیگر نمی‌تواند از آن امتناع کند و باید منتظر دریافت مهریه بماند.
می‌دانیم که ازدواج یا نکاح در کشور ما بر دو نوع دائم و موقت است و در هر دو، بحث مهریه جاری است. اگر در ازدواج دائم مهریه ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد، ازدواج صحیح است و زوجین می‌توانند بعد از ازدواج، مهریه را به تراضی معین کنند و اگر قبل از تراضی بر مقدار مهریه‌ی معین، بین آن‌ها نزدیکی واقع شود، همسر مستحق مهرالمثل خواهد بود. در مورد مفهوم مهرالمثل باید گفت که اگر مهریه‌ای بین طرفین قرار داده نشده باشد، وضعیت زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به افراد همانند او و همچنین‌ عرف محل زندگی و غیره در نظر گرفته  می‌شود و معادل این مبلغ، به عنوان مهریه به او تعلق می‌گیرد که به آن مهرالمثل می‌گویند و شوهر باید آن را بپردازد. البته باید گفت که اگر یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد، زن دیگر مستحق هیچ گونه مهری نخواهد بود. هر گاه شوهر قبل از نزدیکی، زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهریه خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد، ‌حق دارد مقدار مازاد از نصف را از همسر خود پس بگیرد. هر گاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر نیز قبل از نزدیکی و تعیین مهریه زن خود را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمتعه است و اگر بعد از‌آن طلاق دهد مستحق مهرالمثل خواهد بود. برای تعیین مهرالمتعه نیز وضعیت مرد از حیث غنا و فقر وی در نظر گرفته می‌شود.
بر خلاف ازدواج دائم؛ در ازدواج موقت عدم تعیین مهریه در عقد موجب بطلان ازدواج است. البته در ازدواج موقت فوت زن در حین مدت موقت ازدواج، موجب سقوط مهر نمی‌شود و همچنین اگر شوهر تا آخر مدت تعیین شده برای ازدواج موقت، با زن نزدیکی نکند، باز مهریه کماکان باقی خواهد بود. البته در ازدواج موقت هرگاه شوهر قبل از نزدیکی، تمام مدت ازدواج موقت را اصطلاحاً به زن ببخشد، باید نصف مهریه را به او بدهد.
در صورتی که ازدواج اعم از دائم یا موقت، باطل بوده باشد و نزدیکی بین زوجین واقع نشده باشد، زن حق مهریه ندارد و اگر مهر را گرفته باشد، شوهر می‌تواند آن را‌ استرداد کند و در صورت جهل زن نسبت به باطل بودن ازدواج و وقوع نزدیکی بین زوجین، زن مستحق مهرالمثل است که در مورد آن توضیح دادیم. مشاوره حقوقی حضوری و غیرحضوری در مورد حقوق خانواده، می‌تواند در مورد این باشد که چه مسائلی باعث بطلان ازدواج می‌شود؛ نظیر مردد بودن همسر بین چند زن پس از وقوع ازدواج و یا شوهردار بودن زن که در این شرایط، ازدواج از ابتدا باطل و کأن لم یکن تلقی می‌شود.

در یک صورت دیگر نیز مهرالمثل به زن تعلق می‌گیرد و آن زمانی است که مهریه‌ی مقرر شده بین طرفین، یا همان مهرالمسمی، مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد.
برخی از موجبات قانونی، باعث فسخ نکاح می‌شود و از آن جمله، تخلف یکی از طرفین از یکی از شروط ضمن عقد ازدواج است. برای مثال اگر نداشتن اعتیاد به مواد مخدر شوهر ضمن عقد شرط شود، در صورت اعتیاد پیدا کردن او به مواد مخدر، زن حق فسخ عقد را دارد. حال اگر عقد ازدواج قبل از نزدیکی بین زوجین به جهتی فسخ شود، زن حق مهریه ندارد مگر در صورتی که موجب فسخ، یکی از مشکلات جنسی مرد به نام عَنَن، یعنی ایراد عدم نعوظ در مرد، باشد که در این صورت قبل از نزدیکی و با‌ وجود فسخ ازدواج، زن مستحق نصف مهریه است.
نکته‌ی دیگری که در طی مشاوره حقوقی حضوری می‌توان به آن پردخت، بحث مطالبه‌ی مهریه و میزان قابل دریافت است. به طور کلی گفتیم که مهریه حق زن است و لذا در صورتی که مهریه به صورت عندالمطالبه باشد، می‌تواند هر وقت که خواست تسلیم آن را از شوهر خویش درخواست کند. به موجب قانون جدید حمایت خانواده، هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد ازدواج، تا یکصد و ده سکه‌ی تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، قابل وصول از سوی مرجع اجراکننده‌ی رأی دادگاه است و در صورت عدم پرداخت از سوی شوهر، از اموال شوهر برداشته می‌شود. چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مقدار مازاد، فقط توانایی شوهر ملاک پرداخت است و در صورت عدم توانایی مالی، مسؤولیتی ندارد. گفتنی است مبلغ این صد و ده سکه، مطابق با نرخ روز مشخص می‌شود.
چگونه یک مشاوره حقوقی حضوری داشته باشیم؟
یک پرسش مهم این است که به چه کسانی برای مشاوره‌ حقوقی می‌توان مراجعه کرد. در جواب باید گفت که اساساً هر شخصی که تحصیلات عالی در رشته‌ی حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا رشته‌های مشابه داشته باشد و مسلط بر قوانین باشد، می‌تواند در راستای مشاوره حقوقی حضوری معتبر اقدام کند. طبیعتاً داشتن تخصص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش‌های حقوق خصوصی، حقوق خانواده، حقوق ثبت و … می‌تواند به اعتبار مشاوره حقوقی حضوری بیفزاید. همچنین باید اضافه کرد که اصولاً مشورت دادن در مسائل مختلف حقوقی مستلزم داشتن سمتی خاص یا قبولی در آزمون خاصی نیست. البته سنجش اعتبار آن مشاور کاری دشوار است؛ مثلاً می‌توان به سوابق یا تحصیلات او نگاه کرد. بسیاری از وکلا و قضات نیز ممکن است در برخی از امور حقوقی، به مشاوره بپردازند که طبیعتاً هرچقدر اعتبار آن وکیل دادگستری یا قاضی بیشتر باشد، مشاوره‌ی او نیز کارآمدتر خواهد بود. در مؤسسات حقوقی باسابقه‌ و خوش ‌نام نیز می‌توان فرصت برای مشاوره حقوقی حضوری یافت.
البته یک نوع از مشاوره حقوقی، به داشتن مدرک معتبر در این زمینه نیازمند است و سازمان اعطا کننده‌ی آن نیز، مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه‌ی قضاییه است. افرادی که در آزمون‌ها و مصاحبه‌های این سازمان شرکت می‌کنند و مدرک خود را از آن می‌گیرند، می‌توانند از جمله به مشاوره حقوقی بپردازند. حضور این مشاوران در دادگاه‌های دادگستری، ادارات و سازمان‌های دولتی و غیردولتی برای انجام امور وکالت نیز مجاز خواهد بود. در این راستا، سازمانی به نام مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه‌ی قضاییه به وجود آمده است که از جمله‌ی وظایف آن اعطای مجوز کارآموزی مشاوره حقوقی، وکالت، کارشناسی، اعطای پروانه‌های مشاوره حقوقی، وکالت پایه‌ی یک و دو، پروانه‌ی کارشناسی و تأیید صلاحیت پس از بررسی توسط آن مرکز است. از جمله‌ی سایر وظایف این مرکز، شناسایی افرادکم بضاعت و نیازمند به خدمات قضایی و ارجاع امر به مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه‌ی قضاییه است.

جست‌و‌جوی مشاوره حقوقی حضوری کار دشواری نیست؛ لیکن باید دقت فراوان در تشخیص صلاحیت‌، دانش، وفاداری و تجربه‌ی شخص به عمل بیاید تا مراجعین در مقابل پرداخت هزینه‌ی مشاوره، خدماتی مطلوب برای تسهیل امور حقوقی خود چه در دادگاه و چه در غیر از آن دریافت کنند. این مشاوران در مؤسسات حقوقی سراسر کشور نیز مشغول به کار هستند و می‌توان از مشاوره حقوقی حضوری یا غیرحضوری از آنان استفاده کرد. نرخ مشاوره حقوقی حضوریدر تهران از سوی این افراد، معمولاً و به طور متوسط مبلغی در حدود صد الی دویست هزار تومان برای هر ساعت مشاوره حقوقی حضوری است. البته این مبلغ بستگی به اعتبار شخص مشاور، مؤسسه‌ی او، تحصیلات و تجربه‌ی وی دارد و لذا ممکن است متغیر باشد.