وکیل پایه یک دادگستری

مسعود
سلطانی

مسعود
سلطانی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای خراسان
حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ســـرور
ثانی نژاد

ســـرور
ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
×
نام وکیلشهرشماره همراهتلفن دفتروبسایت
مسعود سلطانیمشهد0915200776305138404116ندارد
حجت اله کریمیاناصفهان0913210017303132347459www.estifa.ir
محمد همائی فراهواز0916313123006133333485homaeifar.ir
سیدحسن موسوییزد0913258448709132584487ندارد
معصومه قِلیچیزد0913452080003536228852masoumehghelich.ir
سرور ثانی نژادتهران0912435741502122350512www.asalaw.co

بازاریابی وکالت

جلسه دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز با موضوع تبلیغات وکیل دادگستری برگزار گردید که متن زیر خلاصه شده سخنرانی جناب آقای کامبیز زندیه می باشد:

تبلیغات در مبحث تجاری رقابت با نیت و اخذ سود همراه می باشد و تحصیل سود امری پسندیده و متعارف با اقشار مختلف انجام می شود و امر ناپسندی در حیطه تجاری نیست چون فرض بر این است جدای از تبلیغات مبالغه آمیز افراد فرصت ارزیابی در خصوص خدمات و… در خدمت حقوق مصرف کننده باشد . اما بحث ما این است که تبلیغات در وکالت چه جایگاهی دارد؟ مردم حق دارند بدانند که وکلای اصلح را از نظر خود پیدا کنند و ما اگر این فرصت را به وکیل دادگستری بدهیم وکیل دادگستری این موضوع را در راستای حقوق مردم استفاده می کند یا خیر؟ حرفه وکالت قایم به شخص می باشد معمولاً با توجه به سوابق و یا… به آنها مراجعه می شود ولی به هر حال این حرفه که در همه کشورها قابل احترام است و شغل قابل توجه و برتر است. تبلیغات مجموعه رفتار و اقدامات برای جذب موکل می باشد که در بطن این قضیه درآمد بیشتر مورد نظر است. در کشورهای دیگر نیز تبلیغات در حرفه وکالت مبحث مهمی است که البته لازم به ذکر است که تبلیغات با اطلاع رسانی متفاوت است. سوال این است که:

آیا اصلاً وکیل دادگستری می تواند تخصص خود را معرفی نماید یا خیر؟ دکتر شافع از منابع خارجی اینجانب را در خصوص تبلیغات مطلع ساختند که عیناً به عرض می رسانم:

اصل بر ممنوعیت وکلا بوده است اما در ایالات متحده آمریکا و فرانسه آلمان –اسپانیا و … مطلع شدیم که وکلا می توانند در چارچوب خاص تبلیغات کنند. علاوه بر موارد موردی برای وکیل دادگستری، برای جامعه نیز مفید خواهد بود، که جنبه های مثبتی دارد در خصوص حق الزحمه سازمان دفاتر و موسسه های حقوقی و… مزیتهای مورد نظر حقوقدانان اروپایی و آمریکا می باشد البته اقدام هر عملی در این کشورها تبلیغ نمی باشد و وکیل دادگستری نمی تواند از هر طریقی تبلیغ نمایند مانند اظهارات خلاف واقع، اغراق و… ممنوع می باشد. آنچه که در حال حاضر مورد نظر است مثل فیس بوک و گوگل درآن کشورها نیز مورد نظر است. قانون سوئد می گوید وکیل می تواند تبلیغ نماید اما رعایت اسرار حرفه ای شود و منافی اخلاق حرفه ای نباشد در قانون اخلاق حرفه ای اروپا ۱۹۸۸ میلادی دو بند آمده است که می گوید وکیل مجاز است در خصوص تبلیغاتی که انجام می دهد در راستای تخصص وی و خلاف واقع نباشد، تبلیغات حاوی اصول مندرج باشد در تلویزیون و رادیو .. قابل قبول می باشد و بلا مانع است.

تقریباً تا قبل از انقلاب مواردی در خصوص تبلیغات وجود نداشته است.

بند ۴ شورای هماهنگی کمیسیون های کارآموزان وکالت در سال ۷۹ بخشنامه می کند که کارآموزان در سربرگ و کارت های خود باید از عناوین کارآموز وکالت استفاده نمایند. بخشنامه ای دیگر درخصوص وکلا در دهه ۷۰ وجود دارد که در خصوص همکاری با موسسات غیر قانونی با درج آگهی، تخلف انتظامی محسوب می گردد. که البته بخشنامه تا چه حد می تواند اساس تخلف محسوب شود یا خیر مورد بحث است؟ زیرا باید هیات مدیره کانون مصوب نماید تا نظامات مشمول ماده ۷۷ آیین نامه قانون استقلال محسوب شود. در مصوبه ای از هیات مدیره عنوان شده است: وکلای دادگستری در سرنامه های خود فقط با عنوان وکیل دادگستری و نه قاضی بازنشسته و قاضی سابق و … را نوعی تبلیغ و خلاف شان دانسته است و انطباق انتظامی را نیز داده است یعنی تخلف تحصیل وسایل فریبنده وکالت می باشد.
رویه انتظامی که در دادگاه ها وجود داشته است اعلام شده است. رای مورخ ۳۰/۹/۸۲ هیات عمومی دادگاه های انتظامی کانون وکلای دادگستری (ارشادی) در خصوص تبلیغ به اتفاق آرا بیان نموده است: هرچند تبلیغ به عنوان تخلف در مقررات انتظامی پیش بینی نشده است ولیکن با به کار گیری اعمال و رفتار منافی شئون وکالت در بند ۱ ماده ۸۱ آیین نامه جنبه عام دارد و این گونه اعمال و رفتار تخلف وتشخیص آن با دادگاه انتظامی می باشد.

تبلیغات حقوقی

اکنون بنا به ضروریات جامعه و تاسی از کشورهای شرقی امور وکالت هم به سمت تخصصی شدن پیش می‌رود و باز هم وظیفه‌ی کانون‌ها و اتحادیه است که همکاران را در رشته‌های مطرح و مورد نیاز جامعه آموزش داده توانمند سازند و گواهی لازم را به ایشان اعطا نمایند. در این‌صورت وکیل محترم می‌تواند در سربرگ و یا تابلو و یا وبسایت خود را متخصص رشته‌ای عنوان نماید و ادعا کند که متخصص در دعاوی خانواده است و یا مدرک در باب موجر و مستاجر دارد و یا پذیرای پرونده‌های مالیاتی می‌باشد.

این امر تبلیغ و اغواگری نیست، معرفی و گزیده کاری است که در سایه ی علم و دانش و توانایی بیان می‌شود و با رعایت سایر اصول وکالتی و مردمداری جلب اعتماد می‌کند و سبب خوش‌نامی وکیل و افزایش مراجعات مردم خواهد شد.

من این حروف نوشتم چنانکه غیر ندانست     تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی

متن برای تبلیغ وکیل، نمونه تبلیغات وکالت، نمونه تبلیغات موسسه حقوقی، تبلیغات حقوقی، روشهای جذب موکل، بازاریابی وکالت، تبلیغات موسسات حقوقی، نمونه تبلیغات موسسه حقوقی، روش های جذب موکل، نمونه تبلیغات موسسه حقوقی، متن تبلیغ وکالت، تبلیغات مشاور حقوقی