حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

مجتبی
محمدی

مجتبی
محمدی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای مرکز
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

راضـیه مصطفوی

قبول وکالت و مشاوره ترجیحاً در شیراز

راضـیه
مصطفوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای شیراز
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

خالد
عزیزی

خالد
عزیزی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری

مسعود
سلطانی

مسعود
سلطانی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای خراسان
وکیل پایه یک دادگستری

بهشاد بهپوری

وکالت و مشاوره صرفاً در البرز و تهران

بهشاد
بهپوری

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای مرکز
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری

مسعود
قـادری

مسعود
قـادری

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

مرضـیـه توانــگـر

قبول وکالت و مشاوره ترجیحاً در تهران

مـرضیـــه
تـوانـــگـر

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ســـرور
ثانی نژاد

ســـرور
ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
×
نام وکیلشهرشماره همراهتلفن دفتروبسایت
حجت اله کریمیاناصفهان0913210017303132347458-59www.estifa.ir
مجتبی محمدیتهران0912609575009126095750mohammadilawyer.com
راضیه مصطفویشیراز0917702741907136287723ندارد
محمد همائی فراهواز0916313123006133333485ندارد
خالد عزیزیتهران0912025802409056290371ندارد
بهشاد بهپوریالبرز0912660409002634478639ندارد
مسعود سلطانیمشهد0915200776305138404116ندارد
سیدحسن موسوییزد0913258448709132584487ندارد
مسعود قادریاصفهان0913454519503132218793ندارد
معصومه قِلیچیزد0913452080003536228852ندارد
مرضیه توانگرتهران0912005422502188707695tavangarlawyer.com
سرور ثانی نژادتهران0912435741502122350512www.asalaw.co

بهترین وکیل قتل غیر عمدی در اصفهان کیست؟

بهترین وکیل قتل غیر عمدی در اصفهان کیست؟

مقدمه ای در خصوص قتل غیر عمدی

در این مقاله سعی شده است تا توضیحاتی در خصوص قتل غیر عمدی ارائه شود. در ابتدا به قتل غیر عمدی در قانون مجازات اسلامی پرداخته شده و ارکان قتل غیر عمدی اعم از رکن قانونی، رکن مادی و رکن معنوی بررسی شده است. در ادامه به مجازات قتل غیر عمدی اشاره شده و در پاسخ به سوالات مکرر دوستان درباره بهترین وکیل قتل غیر عمدی در اصفهان نیز در انتها سعی شده تا وکیل خوب قتل غیر عمدی به شما معرفی شود.

ضمنا پیشنهاد می شود اگر دنبال بهترین وکیل قتل غیر عمدی در اصفهان هستید، ابتدا به یکی از وکلای متخصص در دعاوی قتل غیر عمدی وکالت در مطالعه پرونده دهید و پس از آن نظر وکیل را در خصوص نقاط قوت و ضعف پرونده بپرسید سپس در صورت تمایل به ایشان وکالت در مراحل دادرسی دهید.

قتل غیر عمدی در قانون مجازات

قانون‏گذار اسلامی به تبعیت از قانون مجازات عمومی سابق، صدمات بدنی غیر عمدی را تعریف نکرده و در مواد مختلف به ذکر موارد و مصادیق عملی خطا پرداخته است:

1- در تبصره 3 ماده 295 آمده بود: هرگاه بر اثر بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم مهارت و عدم رعایت مقررات مربوط به امری قتل یا ضرب یا جرح واقع شود به نحوی که اگر آن مقررات رعایت می شد حادثه ای اتفاق نمی افتاد، قتل و یا ضرب و یا جرح در حکم شبه عمد خواهد بود.

2- در تبصره ماده 336 تأکید شده بود: تقصیر اعم است از بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم مهارت و عدم رعایت نظامات دولتی.

3- در ماده 714 قانون تعزیرات در رابطه با جرایم ناشی از رانندگی مقرر شده: هر گاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (اعم از وسیله نقلیه زمینی یا آبی یا هوائی) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیرعمدی شود…

با استعانت از تبصره 3 ماده 295 مذکور می توان خطا را چنین تعریف نمود: خطا عبارت از انجام یا خودداری از انجام کاری است که در ارتکاب آن، احتمال ایراد صدمه یا زیان به غیر و یا اختلال در امری از امور اجتماعی وجود دارد.

از آنجائی که در قانون مجازات اسلامی، مباحث جداگانه ای در خصوص جنایات ناشی از رانندگی و سقط جنین پیش بینی شده که در صورت ارتکاب، مرتکب آن، عهده دار پرداخت دیه خواهد بود و هر یک از این مباحث دارای شرایط و خصوصیات مربوط به خود هستند لذا ترجیح داده شد که این مباحث در دنباله فصل مربوط به جنایات غیر عمدی مورد بررسی قرار گیرند.

جنایات غیر عمدی ناشی از رانندگی از جمله جنایاتی هستند که با توسعه زندگی ماشینی رو به افزایش گذاشته است. انقلاب صنعتی و متعاقبا توسعه تدریجی صنایع عامل نوینی به نام ماشین را وارد زندگی انسانها کرده و مسائل جدیدی را از نقطه نظر اجتماعی پدید آورده است. با توجه به مراحل و نقشی که امروزه وسایل نقلیه دارند و با در نظر گرفتن این که روز به روز بر تعداد صدمات بدنی وارده توسط این وسایل افزوده می‏شود لذا احساس گردید که قوانین مربوط به جرایم ناشی از رانندگی تغییر یافته و منطبق با مقتضیات فعلی جامعه گردد.

با توسعه روزافزون وسایل نقلیه و جرایم ناشی از رانندگی، قانون‏گذار در سال 1328 «قانون تشدید مجازات رانندگان را در سیزده ماده و دو تبصره به تصویب رسانید. مقنن آن زمان دو هدف عمده را در تصویب این قانون مد نظر قرار داده بود:

اول- به این که از تعداد جرایم ناشی از رانندگی بکاهد؛

دوم- این که با افزایش مجازاتها، جرایم ناشی از رانندگی را با وضع آن زمان منطبق سازد.

در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، جرایم ناشی از رانندگی مشمول قانون دیات قرار گرفت ولی از آنجائی که این قانون نمی توانست کاملا جوابگوی مشکلات جرایم ناشی از رانندگی باشد لذا در سال 1362 قانون‏گذار مقررات خاصی را در قانون تعزیرات به این امر اختصاص داد. این قانون در سال 1375 مورد اصلاح و تغییر قرار گرفت.

البته این که جنایت ناشی از رانندگی، خطای محض است یا در حکم شبه عمد باید خاطرنشان ساخت که هر چند بنا بر ضوابط عمومی، جنایات ناشی از رانندگی به لحاظ این که راننده صرفا قصد رانندگی دارد و قصد فعل واقع شده و قصد نتیجه را ندارد، ماهیتا خطای محض محسوب می‏شود ولی دیوان عالی کشور، قتل غیر عمدی در اثر بی احتیاطی در رانندگی وسیله نقلیه موتوری بدون داشتن پروانه رانندگی را از آن جهت که نوعه تفریط به نفس است، در حکم شبه عمد قرار داده است.

مجازات قتل غیر عمدی چیست؟

در ماده 714 قانون مجازات اسلامی تعزیرات مقرر شده: «هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (اعم از وسایط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم می‏شود».

به این ترتیب ملاحظه می گردد که قانون‏گذار با قید کلمه «هرگاه» در این ماده، مجازات مرتکب را مشروط به انجام عمل بر اثر بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم مهارت راننده و یا عدم رعایت نظامات دولتی دانسته است. حال اگر راننده ای رعایت احتیاط لازمه را بنماید و مهارت کافی در رانندگی داشته باشد و نظامات دولتی را نیز رعایت کرده باشد، نه محکوم به تحمل حبس تعزیری است و نه محکوم به پرداخت دیه. همین امر مورد تأکید قانون‏گذار قرار گرفته و در ماده 504 قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد: «هر گاه راننده ای که با داشتن مهارت و سرعت مجاز و مطمئن و رعایت سایر مقررات در حال حرکت است، در حالی که قادر به کنترل وسیله نباشد و به کسی که حضورش در آن محل مجاز نیست، بدون تقصیر برخورد نماید، ضمان منتفی و در غیر این صورت راننده ضامن است. در موارد فوق، هرگاه عدم رعایت برخی از مقررات رانندگی تأثیری در حادثه نداشته باشد، به گونه ای که تقصیر مرتکب علت جنایت حاصله نباشد، راننده ضامن نیست».

در ماده 714 قانون مجازات اسلامی- تعزیرات و سایر مواد مربوط به جرایم ناشی از تخلفات رانندگی، دو وسیله جداگانه مد نظر قرار گرفته است؛ یکی وسائط نقلیه و دیگری وسایل موتوری.

وسیله نقلیه می تواند اعم از زمینی، آبی و هوائی باشد. رویه قضایی سابق می گوید: «چون ماده «یک» و «دو» قانون تشدید مجازات رانندگان، بی احتیاطی و یا عدم مهارت راننده وسائط نقلیه را در صورت قتل غیرعمدی به طور کلی و اعم جرم محسوب نموده و مستوجب کیفر بر حسب مورد در حدود قانون مزبور دانسته، استثنائی برای وسائط نقلیه غیر موتوری قائل نشده و به دوچرخه سوار هم راننده اطلاق می‏شود».

با توجه به قوانین فعلی می توان گفت که وسیله نقلیه اعم است از دوچرخه موتوردار نظیر موتورسیکلت گازی و موتورسیکلت دنده ای و یا دوچرخه بی موتور و هم چنین اتومبیلهای موتوردار یا بی موتور نظیر گاری، درشکه و غیره ولی اداره حقوقی قوه قضاییه، گاری را جزء وسیله نقلیه محسوب نمی کند: «دوچرخه پائی فاقد موتور، گاری و فرغون، از جمله وسائل نقلیه موتوری محسوب نمی شوند و به غیر از دوچرخه پائی، آن هم به لحاظ رأی وحدت رویه هیئت عمومی دیوان عالی کشور، سایر موارد مشمول مواد مندرج در استعلام نمی باشد».

در صورتی که با استنباط از عبارت «وسائط نقلیه را در صورت قتل غیرعمدی به طور کلی و اعم» مندرج در رأی وحدت رویه می توان استدلال نمود که گاری و درشکه که دارای چهار چرخ میباشد و به وسیله شخص هدایت می‏شود، جزء وسائط نقلیه بی موتور محسوب می گردد.

معرفی وکیل قتل غیر عمدی در اصفهان

در ادامه لیستی از وکلای پایه یک دادگستری که سابقه وکالت و دفاع در دعاوی قتل غیر عمدی را داشته اند، آورده شده است. وکلای زیر ضمن تخصص در دعاوی قتل غیر عمدی، بهترین دفاعیات را در محکمه از حقوق شما خواهند نمود: