حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ســـرور
ثانی نژاد

ســـرور
ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
×
نام وکیل شهر شماره همراه تلفن دفتر وبسایت
حجت اله کریمیان اصفهان 09132100173 03132347459 www.estifa.ir
محمد همائی فر اهواز 09163131230 06133333485 homaeifar.ir
سیدحسن موسوی یزد 09132584487 09132584487 ندارد
معصومه قِلیچ یزد 09134520800 03536228852 masoumehghelich.ir
سرور ثانی نژاد تهران 09124357415 02122350512 www.asalaw.co

بهترین وکیل جرایم سایبری در اصفهان کیست؟

بهترین وکیل جرایم سایبری در اصفهان کیست؟

مقدمه ای در خصوص جرایم سایبری

در این مقاله سعی شده است تا توضیحاتی در خصوص جرایم سایبری ارائه شود. در ابتدا به جرایم سایبری در قانون پرداخته شده و در ادامه به سوالات مکرر در خصوص بهترین وکیل جرایم سایبری در اصفهان می پردازیم تا وکیل خوب جرایم سایبری به شما معرفی شود.

ضمنا پیشنهاد می شود اگر دنبال بهترین وکیل جرایم سایبری در اصفهان هستید، ابتدا به یکی از وکلای متخصص در دعاوی جرایم سایبری وکالت در مطالعه پرونده دهید و پس از آن نظر وکیل را در خصوص نقاط قوت و ضعف پرونده بپرسید.

جرایم سایبری چیست؟

کلاهبرداری رایانه ای، کلاهبرداری اینترنتی یا کلاهبرداری آنلاین اصطلاحات رایجی است که به حکم قانون می تواند از جرایم در حکم کلاهبرداری تلقی شود.

باب چهارم قانون تجارت الکترونیکی مصوب 17 دی ماه 1382 مجلس شورای اسلامی با عنوان جرایم و مجازات ها است که مبحث نخست آن به کلاهبرداری رایانه ای ضمن ماده 67 و مبحث دوم آن به جعل رایانه ای ضمن ماده 68 قانون یادشده اختصاص دارد. در واقع، ضرورت اجتناب ناپذیر استفاده از رایانه در امور و امکان سوء استفاده از آن که از موارد بحران مهم در عصر دیجیتال است، قانونگذار را به واکنش قانونی واداشت.

با پیشرفت فن آوری، راههای ارتکاب جرایم علیه تمامیت جسمانی چون قتل و صدمات بدنی دیگر و صدمات معنوی مانند افترا و نشر اکاذیب و جرایم بر ضد اموال و مالکیت مانند تخریب و کلاهبرداری و سرقت و جرایم بر ضد امنیت و آسایش عمومی مانند تروریسم و جعل، بسیار فنی تر و ظریف تر شده اند و پیشگیری از بروز آنها یا کشف جرم و تعقیب و محاکمه و اعمال حکم محکومیت، به تدریج با دشواری های بیشتری مواجه می گردد.

در صورتی که تحصیل مال غیر با استفاده از روش متقلبانه به وسیله رایانه انجام شود به حکم قانون می تواند از جرایم در حکم کلاهبرداری تلقی شود، زیرا زیان دیده اصولا اموال خود را به کلاهبردار تسلیم نمی کند بلکه در بیشتر موارد از حساب او، سوءاستفاده به عمل می آید و بدهکار می شود و یا از حساب شخص به نحو متقلبانه و برخلاف رضایت و اطلاع ذینفع برداشت می شود.

در کلاهبرداری، عملیات متقلبانه باید پیش از به دست آوردن مال باشد و علت غایی و انحصاری تحصیل مال دیگری باشد، به طوری که قربانی کلاهبرداری، زیر تأثیر عملیات متقلبانه، مال خود را به کلاهبردار شخصأ تسلیم کند. با فقدان شرایط یادشده، تحقق کلاهبرداری منتفی است و تنها به حکم قانون ممکن است جرم در حکم کلاهبرداری مطرح گردد. زیرا، در بیشتر موارد، کلاهبرداران اینترنتی قربانیان احتمالی خود را نمی بینند اما وجوه و اموال آنان را به چنگ می آورند.

تعریف جرم کلاهبرداری رایانه ای: کلاهبرداری کامپیوتری با رایانه ای عبارت است از تحصیل مال غیر با استفاده متقلبانه از رایانه.

 

جرایم سایبری در قانون

کلاهبرداری رایانه ای به عنوان یکی از جرایم ناشی از سوءاستفاده از فناوری اطلاعات پدیده به نسبت نوظهوری است که در فضای سایبر (مجازی) شکل می گیرد و از حیث شیوه ارتکاب و اِعمال حیله و تقلب متمایز از کلاهبرداری معمولی واقع می شود. از همین رو، قانونگذار، کلاهبرداری رایانه ای را به طور خاص در ماده 741 ق.م.ا.ت تحت تأثیر تحولات بین المللی و حقوق تطبیقی جرم انگاری کرده است. به موجب این ماده:

«هر کس به طور غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات با امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند، علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یکصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

ماده مذکور، که به همراه سایر جرایم رایانه ای در سال 1388 با الحاق به قانون تعزیرات تصویب گردید، به طور ضمنی مفاد ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی مصوب 1382 را نسخ کرده است.

رکن مادی جرم در کلاهبرداری رایانه ای، از طریق اعمالی مانند ایجاد متقلبانه داده ها، تغییر، محو یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه محقق می شود. برای نمونه، اگر فردی درگاه الکترونیکی یکی از بانک ها را جعل و یا هک نماید و مردم به اشتباه از طریق آن در فضای مجازی عملیات بانکی انجام دهند و به علت ثبت اطلاعات موجود به صورت خودکار وجوهی از حساب آنها کسر شود، کلاهبرداری رایانه ای واقع شده است.

البته، همان طور که پیش تر بیان شد، هر نوع کلاهبرداری از طریق رایانه و فضای سایبر، کلاهبرداری رایانه ای محسوب نشده و نرم افزار نقش تعیین کننده ای در این رابطه دارد.

بدین سان، اگر کسی از طریق فضای سایبری دیگری را با وعده و وعید و انجام مانورهای متقلبانه به تحصیل در یک دانشگاه معتبر خارجی امیدوار سازد و او را قانع نماید که با واریز وجهی به حساب وی می تواند به راحتی در دانشگاه مربوطه به عنوان دانشجو پذیرفته شود، اقدام مرتکب در این حالت کلاهبرداری موضوع ماده 1 قانون تشدید (و نه رایانه ای است، زیرا در کلاهبرداری رایانه ای نخستین قربانی خود سیستم سامانه است و در مسأله مذکور سیستم مختل نشده و فرد فریب خورده است.

وانگهی، در این نوع کلاهبرداری، سامانه رایانه ای یا مخابراتی خود موضوع جرم قرار گرفته و از این رو رابطه مستقیمی میان کلاهبردار و شخص مالباخته وجود نداشته و هویت مرتکب اغلب نامرعی و ناشناخته است.

مالباخته ها نیز در بیشتر موارد برای مرتکب ناشناخته بوده و فریب یا اغفال مردم نقشی در این فرآیند ایفا نمی کند. امروزه، آن نوع کلاهبرداری هایی که در زبان عامیانه به «کلاهبرداری اینترنتی» مشهورند، به طور معمول، در شمول کلاهبرداری موضوع ماده 1 قانون تشدید قرار گرفته و کلاهبرداری رایانه ای در مفهوم خاص محسوب نمی شوند.

ارکان جرم کلاهبرداری رایانه ای

تحصیل مال غیر، ممکن است با استفاده متقلبانه از رایانه انجام شود. در این صورت ارکان جرم یادشده با ارکان جرم کلاهبرداری به ویژه از نظر عنصر قانونی متفاوت است و به عنوان جرم خاص در حکم کلاهبرداری از کلاهبرداری موضوع ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری مصوب 1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز متمایز می گردد.

عنصر قانونی

شرط مقدم و لازم برای تحقق جرم در حکم کلاهبرداری رایانه ای ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی مصوب 17 دی ماه 1382 مجلس شورای اسلامی است (روزنامه رسمی شماره 17167).

قانون تجارت الکترونیکی، شامل مجموعه اصول و قواعدی است که برای مبادله آسان و ایمن اطلاعات در واسطهای الکترونیکی و با استفاده از سامانه های ارتباطی نوین به کار می روند. (ماده 1 قانون تجارت الکترونیکی).

ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی می گوید: «هر کس در بستر مبادلات الکترونیکی، یا سوءاستفاده و یا استفاده غیر مجاز از «دانه پیام»ها، برنامه ها و سیستمهای رایانه ای و وسایل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعال نظیر ورود، محو، توقف «داده پیام»، مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه ای و غیره دیگران را بفریبد و یا سبب گمراهی سیستم های پردازش خودکار و نظایر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه، اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب و علاوه بر، رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه محکوم می شود».

شروع به جرم کلاهبرداری رایانه ای نیز جرم تلقی می شود و مستوجب کیفر است، زیرا تبصره ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی می گوید: «شروع به این جرم نیز جرم محسوب و مجازات آن حداقل مجازات مقرر در این ماده می باشد».

سوءاستفاده در کلاهبرداری رایانه ای عبارت است از: اقدامات و دستکاری های غیر مجاز و غیرقانونی که شامل مصادیق زیر است:

وارد کردن داده ها و اطلاعات اعم از صحیح و کذب

هنگامی که وارد کردن داده ها و اطلاعات منتهی به تحصیل مال یا وجه و امتیاز گردد جرم کلاهبرداری محقق می شود. مانند وارد کردن اطلاعاتی به سامانه (سیستم) رایانه ای بانک یا یک مؤسسه مالی و واریز وجه مربوط به حساب خود یا دیگری.

تغییر غیرمجاز داده ها و اطلاعات رایانه ای

چنانچه جعل رایانه ای مصداق سوءاستفاده قرار گیرد و در نتیجه تغییر یادشده، مال، وجه، امتیازات و خدمات مالی تحصیل گردد جرم محقق می شود. مانند تغییر عنوان شرکت یا مؤسسه مالی یا تجارتخانه یا بانک وقتی منتهی به این شود که مشتریان مؤسسات یادشده وجوه قابل پرداخت خود را به حساب شخص تغییردهنده اطلاعات واریز کنند.

محو داده ها و اطلاعات رایانه ای و مخابراتی

شامل از میان بردن و حذف داده ها است. در صورتی که این محو در جهت تحصیل وجه یا امتیازات مالی باشد، می تواند از مصادیق کلاهبرداری رایانه ای با سوء استفاده از طریق محو داده ها و اطلاعات تلقی گردد.

توقف داده ها و اطلاعات رایانه ای

ایجاد وقفه در سامانه (سیستم) رایانه ممکن است موقت یا دائمی باشد. مانند متوقف ساختن دستور پرداخت وجه به شخصی و طرف پرداخت قرار دادن خود به طور غیر مجاز.

مداخله در کارکرد سامانه رایانه

ایجاد اختلال غیرقانونی و غیر مجاز در کارکرد سامانه رایانه ای هنگامی که در جهت به دست آوردن مال یا وجه یا منفعت یا امتیاز یا خدمات مالی باشد، مرتکب برحسب توفیق یافتن در بردن مال یا امتیاز یا عدم موفقیت در تحصیل مال یا امتیاز، مرتکب کلاهبرداری رایانه ای تام و یا شروع به کلاهبرداری تلقی می گردد.

عنصر مادی جرم کلاهبرداری رایانه ای

رایانه یا کامپیوتر وسیله ارتکاب جرم کلاهبرداری رایانه ای است و ممکن است ارتکاب آن با رفتارهای مجرمانه دیگری مانند سرقت داده ها با تغییر آنها و جعل و یا با نفوذ غیر مجاز همراه باشد که موضوع جرم کلاهبرداری رایانه ای را تشکیل می دهد.

بنابراین رایانه گاهی خود، موضوع ارتکاب جرم است مانند سرقت دستگاه رایانه و گاهی وسیله ارتکاب جرم کلاهبرداری رایانه ای است؛ هنگامی که استفاده متقلبانه از رایانه منتهی به تحصیل مال دیگری می شود.

کلاهبرداران، به طور معمول از هوش و استعدادهای زیادی برخوردارند و به ویژه در کلاهبرداری الکترونیکی از تخصص و مهارتهای فوق العاده هم استفاده می کنند. به این ترتیب کشف جرایم آنان بسیار مشکل است.

عنصر مادی جرم کلاهبرداری رایانه ای را که در واقع عملیات متقلبانه در جرم یادشده است، ضمن بیان تمایز و تفاوت جرم یادشده از کلاهبرداری عمومی به شرح زیر مورد توجه قرار می‏دهیم.

یکم- مصادیق عملیات متقلبانه در جرم کلاهبرداری رایانه ای.

1- تحصیل وجه یا مال از راه دادن برنامه بدون مجوز و مخفیانه به رایانه:

در جرم کلاهبرداری کامپیوتری با رایانه ای، مرتکب از راه دادن بدون مجوز و مخفیانه برنامه ای به رایانه، موفق به تحصیل وجوه یا اموال، از بانک یا شرکت یا یک مؤسسه مالی می گردد. وجه تمایز کلاهبرداری رایانه ای خاص با کلاهبرداری عمومی در این است که در کلاهبرداری رایانه ای قربانی جرم از دید مرتکب ناشناخته است و لزوم فریب قربانی با تسلیم مال به کلاهبردار منتفی است.

در حالی که در کلاهبرداری عمومی، عملیات متقلبانه کلاهبردار، مقدم بر تحصیل مال و علت غایی تسلیم مال از طرف زیان دیده به کلاهبردار است.

2- تحصیل وجوه یا اموال از راه تقلب در سامانه رایانه ای

کلاهبرداری رایانه ای با عملیات متقلبانه در داده ها، اطلاعات و سیستم های رایانه ای انجام می پذیرد. برای مثال کلاهبردار، با برنامه نویسی خلاف واقع و نادرست یا تغییر داده ها در سامانه رایانه ای بانک یا تجارت خانه یا مؤسسات دیگر اقتصادی، مالی و بازرگانی، مبادرت به تحصیل وجه یا مال می کند.

مطالعه تطبیقی موضوع

انواع جرایم رایانه ای

در حقوق برخی کشورها مانند ایالات متحده آمریکا، کلاهبرداری را به انواع گوناگون تقسیم می کنند که اثر آن در شناخت بهتر راه های کلاهبرداری است نه تنوع مجازات‏ها. برای مثال IFCC انواع کلاهبرداری اینترنتی را در هشت قسم به شرح ذیل احصا نموده است:

1- کلاهبرداری از مؤسسات مالی

2- کلاهبرداری از بازی های رایانه ای

3- کلاهبرداری از اطلاعات رایانه

4- کلاهبرداری منفعت و خدمات

5- کلاهبرداری از بیمه های اینترنتی

4- کلاهبرداری مالیاتی علیه دولت

7- کلاهبرداری در زمینه سرمایه گذاری

8- کلاهبرداری تجاری.

کلاهبرداری رایانه ای از دیدگاه شورای اروپایی

«کلاهبرداری رایانه ای عبارت است از وارد کردن، تغییر یا ایجاد وقفه در داده های رایانه ای یا برنامه های رایانه ای یا دیگر مداخلات مربوط به پردازش داده ها که نتیجه پردازش داده ها را تحت تأثیر قرار می‏دهد و موجب ضرر اقتصادی یا موجب از دست دادن اموال می گردد که مرتکب با قصد کسب منفعت و امتیاز اقتصادی غیرقانونی برای خود یا دیگری مبادرت به افعال مزبور می کند».

به این ترتیب در جرم کلاهبرداری رایانه ای احراز شرایط زیر از لحاظ عنصر مادی ضرورت دارد:

(1) توسل به وسایل متقلبانه و سوء استفاده شامل وارد کردن، تغییر یا ایجاد وقفه در داده های رایانه ای یا برنامه های رایانه ای یا مداخله در پردازش دادهها یا مانند آنها.

(2) موضوع جرم که شامل تحصیل وجوه یا اموال یا امتیاز توسط مرتکب است.

(3) اضرار اقتصادی یا مالی به دیگری. اقدامات غیرمجاز باید ضمن اضرار دیگری یا تحصیل وجوه و امتیازات مالی به زیان قربانی جرم انجام شود.

(4) جرم رایانه ای از جرایم مقید به حصول نتیجه است.

عنصر معنوی جرم

رفتار مرتکب کلاهبرداری رایانه ای باید همراه با قصد فریب دیگری یا سبب اختلال و گمراهی سامانه های پردازش خودکار و مانند آن شود.

(1) عمد عام، در سوءاستفاده و یا استفاده غیر مجاز از «داده پیام»ها، برنامه ها و سامانه های رایانه ای و وسایل ارتباط از راه دور است که با ارتکاب افعالی (مانند ورود، محو، توقف «داده پیام» مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه ای و غیره) دیگران را بفریبد یا سبب گمراهی سامانه های پردازش خودکار و مانند آن شود.

(2) عمد خاص که تحصیل وجوه، اموال یا امتیازات مالی و بردن اموال دیگران است.

به طوری که اگر مرتکب موفق به بردن اموال و وجوه دیگران نشود در مرحله شروع به جرم و مستوجب کیفر حداقل مجازات مقرر است.

در واقع، عنصر مادی و معنوی جرایم عمدی، مانند پشت و روی یک سکه است، همیشه با هم اما جدای از هم می باشند، قصد متقلبانه از کیفیت عملیات قابل استنباط است.

جرایم رایانه ای

کیفرهای جرم کلاهبرداری رایانه ای

کیفر کلاهبرداری تام

مجازات کلاهبرداری رایانه ای، در اجرای ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی عبارت است از: حبس از یک سال تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذ، علاوه بر رد مال به صاحبان اموال.

در حالی که کیفر کلاهبرداری عمومی، موضوع قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری 1367 یک سال تا 7 سال حبس و یا 2 سال تا ده سال حبس می باشد.

تعیین مجازات کم برای کلاهبرداری رایانه ای می تواند 2 حالت داشته باشد: یا قانونگذار در سیاست کیفری خود به جنبه ترسانندگی کیفرهای شدید اعتماد و اعتقاد نداشته است و یا ملاحظات بین المللی و استرداد مجرمان کلاهبرداری رایانه ای مورد توجه قرار گرفته است.

ممکن است کلاهبرداری رایانه ای همراه با جرایم دیگری مانند جعل یا استفاده از کارت های مجعول باشد به این ترتیب:

جعل رایانه ای

چنانچه ایجاد یا محو یا تغییر داده ها و کلید علایم و کدهای قابل پردازش در سامانه رایانه ای بدون تحصیل وجه، مال یا امتیاز باشد، جرم جعل رایانه ای موضوع ماده 68 قانون تجارت الکترونیک مطرح می گردد.

ماده 68 قانون یادشده می گوید:

«هر کس در بستر مبادلات الکترونیکی، از طریق ورود، تغییر، محو و توقف «داده پیام» و مداخله در پردازش داده پیام» و سیستم های رایانه ای، و با استفاده از وسایل کاربردی سیستم های رمزنگاری تولید امضا مثل کلید اختصاصی، بدون مجوز امضاکننده و یا تولید امضای فاقد سابقه ثبت در فهرست دفاتر اسناد الکترونیکی و یا عدم انطباق آن وسایل با نام دارنده در فهرست مزبور و اخذ گواهی مجعول و نظایر آن اقدام به جعل «داده پیام های دارای ارزش مالی و اثباتی نماید تا با ارائه آن به مراجع اداری، قضایی، مالی و غیره به عنوان «داده پیام های معتبر استفاده نماید جاعل محسوب و به مجازات حبس از یک تا سه سال و پرداخت جرای نقدی به میزان پنجاه میلیون (50/000/000) ریال محکوم می شود».

تبصره ماده 68 قانون یادشده، مجازات شروع به جرم را حداقل مجازات مذکور در آن ماده می داند.

جعل، مقدمه کلاهبرداری کامپیوتری

از جمله، کارت های قابل پردازش یا مورد استفاده در سیستم های رایانه ای که ممکن است جعل شوند؛ کارتهای اعتباری، کارتهای بدهی و کارت های مغناطیسی می باشند. جعل کارت های یادشده، یک جرم مطلق است و قابل کیفر.

اما چنانچه، جعل مزبور همراه با تحصیل وجوه یا اموال یا امتیازات مالی باشد، موضوع مشمول ماده 67 قانون یادشده است. بنابراین جعل کارت های قابل پردازش یا مورد استفاده در سامانه رایانه ای با مقررات موجود مقدمه جرم کلاهبرداری رایانه ای تلقی می شود.

کلاهبرداری از راه کارتهای اعتباری به طور معمول به این صورت است که کلاهبردار به جای صاحب اصلی کارت اقدام به خرید اینترنتی می کند.

به این ترتیب از یک سو، صاحب اصلی کارت اعتباری که کارت اعتباری وی مورد سوءاستفاده قرار می گیرد قربانی جرم است. از سوی دیگر، فروشنده کالا یا ارائه کننده خدمات که بر پایه کارت اعتباری غیرمجاز توسط ارائه کننده متقلب، کالایی را برای فرد کلاهبردار ارسال و یا خدماتی به وی ارائه کرده است نیز به عنوان قربانی مطرح می گردد.

تعدد مادی جرایم گوناگون

با تصویب مقررات جدید مربوط به «قانون مجازات جرایم رایانه ای» ممکن است، جعل و استفاده از جعل و کلاهبرداری رایانه ای، جرایم گوناگون تلقی شوند و قاعده جمع مجازات ها برای کیفرهای مختلف مورد تصویب قرار گیرد.

شروع به کلاهبرداری رایانه ای

تبصره ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی می گوید:

«شروع به این جرم نیز جرم محسوب و مجازات آن حداقل مجازات مقرر در این ماده می باشد».

بنابراین، حداقل مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای یک سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذ است.

 

معرفی وکیل جرایم سایبری در اصفهان

در ادامه لیستی از وکلای پایه یک دادگستری که سابقه وکالت و دفاع در دعاوی جرایم سایبری را داشته اند، آورده شده است. وکلای زیر ضمن تخصص در دعاوی جرایم سایبری، بهترین دفاعیات را در محکمه از حقوق شما خواهند نمود: