حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ســـرور
ثانی نژاد

ســـرور
ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
×
نام وکیل شهر شماره همراه تلفن دفتر وبسایت
حجت اله کریمیان اصفهان 09132100173 03132347459 www.estifa.ir
محمد همائی فر اهواز 09163131230 06133333485 homaeifar.ir
سیدحسن موسوی یزد 09132584487 09132584487 ندارد
معصومه قِلیچ یزد 09134520800 03536228852 masoumehghelich.ir
سرور ثانی نژاد تهران 09124357415 02122350512 www.asalaw.co

بهترین وکیل جرایم رایانه ای در اصفهان کیست؟

بهترین وکیل جرایم رایانه ای در اصفهان کیست؟

مقدمه ای در خصوص جرایم رایانه ای

در این مقاله سعی شده است تا توضیحاتی در خصوص جرایم رایانه ای ارائه شود. در ابتدا به جرایم رایانه ای در قانون پرداخته شده و در ادامه به سوالات مکرر در خصوص بهترین وکیل جرایم رایانه ای در اصفهان می پردازیم تا وکیل خوب جرایم رایانه ای به شما معرفی شود.

ضمنا پیشنهاد می شود اگر دنبال بهترین وکیل جرایم رایانه ای در اصفهان هستید، ابتدا به یکی از وکلای متخصص در دعاوی جرایم رایانه ای وکالت در مطالعه پرونده دهید و پس از آن نظر وکیل را در خصوص نقاط قوت و ضعف پرونده بپرسید.

جرایم رایانه ای چیست؟

جرم کلاهبرداری به مرور زمان، شکلهای پیچیده ای به خود گرفته و پیدایش تکنولوژی و رایانه در این زمینه، تاثیر زیادی داشته است. اما اصل این جرم برخلاف انچه که گفته می شود، جرم جدیدی نیست بلکه در گذشته های دور نیز وجود داشته و در نوشته های فقهی، در مورد این جرم زیر عنوان «حتیال» بحث شده است. تفاوت این جرم با جرایم مالی دیگر آن است که تحت تاثیر پیشرفت صنعت و تکنیک، تحولاتی در نحوه ارتکاب آن به وجود امده است برخلاف جرایمی همچون سرقت و خیانت در امانت که رفتار فیزیکی انها، کمتر دستخوش تحول شده است.

جرایم رایانه ای در قانون

کلاهبرداری کامپیوتری

مبحث اول از باب چهارم قانون تجارت الکترونیکی مصوب 1382/11/17، عنوان کلاهبرداری کامپیوتری را به کار برده و در ماده 67 آورده است:

«هر کس در بستر مبادلات الکترونیکی، با سوء استفاده و یا استفاده غیرمجاز از (داده پیام ها، برنامه ها و سیستمهای رایانه ای و وسایل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف (داده پیام)، مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه ای و غیره، دیگران را بفریبد و یا سبب گمراهی سیستم های پردازش خودکار و نظایر ان شود و از این طریق برای خود یا دیگران، وجوه، اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد، مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال تحصیل کند و اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال ماخوذه محکوم می شود.

تبصره- شروع به این جرم نیز جرم محسوب و مجازات ان حداقل مجازات مقرر در این ماده می باشد.»

عملیات متقلبانه ای که موجب فریب دیگران یا گمراهی سیستمهای پردازش می شود و وجوه، اموال یا امتیازاتی از راه این فریب، تحصیل می گردد و مال دیگران برده می شود، همان عناصر جرم کلاهبرداری به معنای خاص هستند اما با توجه به اینکه کلاهبرداری، جرم به وسیله نیست و در اینجا، جرم به وسیله محسوب شده است بنابراین باید آن را جرم خاص بدانیم که احکام آن محدود به موارد مذکور در ماده 67 میباشد و احکام عمومی جرم کلاهبرداری از جمله ممنوعیت تخفیف مجازات تا کمتر از حداقل حبس قانونی و تعلیق مجازات را نمی توان در اینجا نیز جاری دانست.

عملیات متقلبانه ای که در این نوع کلاهبرداری به کار می رود، سوء استفاده با استفاده غیرمجاز از داده پیامها، برنامه ها، سیستم های رایانه ای و وسایل ارتباط از راه دور است که ممکن است با افعالی همچون ورود، محو، توقف و مداخله در عملکرد برنامه ها صورت گیرد. بنابراین عنصر مادی این جرم (مانورهای متقلبانه) در قالب فعل مادی مثبت صورت می گیرد و منحصر در فعل خاصی نیست. عملیات متقلبانه باید موجب فریب دیگران یا گمراهی سیستم های پردازش شود و در نتیجه این فریبکاری باید مال یا وجه یا امتیازی، تحصیل و ربوده شود.

یکی از موضوعاتی که شمول عنوان سرقت نسبت به انها، محل بحث و گفتگوست، تحصیل نامشروع اطلاعات سری از شبکه های رایانه ای و کشف رمز انهاست. عده ای اعتقاد دارند چنانچه این اطلاعات، دارای ارزش اقتصادی باشند و به طور پنهانی اخذ شوند، مشمول عنوان سرقت خواهند بود. اما عده ای از اطلاق نام «مال» یا «شیء» بر اطلاعات کامپیوتری، پرهیز می کنند و مواد قانون مجازات اسلامی هم مطابق با دیدگاه دوم است. برخی از فقها گفته اند:

«سرقت به هر حال حرام است و اگر اطلاعاتی باشد که جنبۀ مالیت دارد و در عرف عقلای امروز خرید و فروش می شود، در صورتی که شرایط حد سرقت در آن جمع باشد، اجرای حد سرقت در آن بعید نیست.»

در مورد سرقت شماره های تلفن همراه، انتقال وجوه از حساب بانکی به حساب دیگر، سهام شرکتها، چک، اوراق بهادار، کالا برگ، اسناد مالکیت، عکس خانوادگی و نظایر اینها، اختلاف نظرهای فقهی جدی وجود دارد اما قانون باید در این زمینه ها اصلاح شود.

ماده 131 قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح مصوب 1382/9/10، سرقت رایانه ای را نیز پیش بینی کرده است:

«هرگونه تغییر یا حذف اطلاعات، الحاق، تقدیم یا تاخیر تاریخ نسبت به تاریخ حقیقی و نظایر آن که به طور غیرمجاز توسط نظامیان در سیستم رایانه و نرم افزارهای مربوط صورت گیرد و همچنین اقداماتی از قبیل تسلیم اطلاعات طبقه بندی شده رایانه ای به دشمن یا افرادی که صلاحیت دسترسی به آن اطلاعات را ندارند، افشاء غیرمجاز اطلاعات، سرقت اشیاء دارای ارزش اطلاعاتی مانند سیدی یا دیسکتهای حاوی اطلاعات یا معدوم کردن انها با سوء استفاده های مالی که نظامیان به وسیله رایانه مرتکب شوند، جرم محسوب و حسب مورد مشمول مجازات های مندرج در مواد مربوط به این قانون میباشند.»

معرفی وکیل جرایم رایانه ای در اصفهان

در ادامه لیستی از وکلای پایه یک دادگستری که سابقه وکالت و دفاع در دعاوی جرایم رایانه ای را داشته اند، آورده شده است. وکلای زیر ضمن تخصص در دعاوی جرایم رایانه ای، بهترین دفاعیات را در محکمه از حقوق شما خواهند نمود: