حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ســـرور
ثانی نژاد

ســـرور
ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
×
نام وکیل شهر شماره همراه تلفن دفتر وبسایت
حجت اله کریمیان اصفهان 09132100173 03132347459 www.estifa.ir
محمد همائی فر اهواز 09163131230 06133333485 homaeifar.ir
سیدحسن موسوی یزد 09132584487 09132584487 ندارد
معصومه قِلیچ یزد 09134520800 03536228852 masoumehghelich.ir
سرور ثانی نژاد تهران 09124357415 02122350512 www.asalaw.co

بهترین وکیل اسناد و املاک در اصفهان کیست؟

بهترین وکیل اسناد و املاک در اصفهان کیست؟

مقدمه ای در خصوص اسناد و املاک

در این مقاله سعی شده است تا توضیحاتی در خصوص اسناد و املاک ارائه شود. در ابتدا به اسناد و املاک در قانون پرداخته شده و در ادامه به سوالات مکرر در خصوص بهترین وکیل اسناد و املاک در اصفهان می پردازیم تا وکیل خوب اسناد و املاک به شما معرفی شود.

ضمنا پیشنهاد می شود اگر دنبال بهترین وکیل اسناد و املاک در اصفهان هستید، ابتدا به یکی از وکلای متخصص در دعاوی اسناد و املاک وکالت در مطالعه پرونده دهید و پس از آن نظر وکیل را در خصوص نقاط قوت و ضعف پرونده بپرسید.

اسناد و املاک در قانون ثبت

مراد از حقوق ثبت اسناد و املاک مجموع قوانین و مقررات مربوط به ثبت اسناد و املاک است و منظور از ثبت نوشتن قراردادها و معاملات و چگونگی املاک است در دفاتر دولتی (رسمی). تعریف فوق گرچه در متون قانونی ذکر نشده است ولی از بررسی و مطالعه‌ی قوانین و مقررات مربوط به ثبت اسناد و املاک تعریف مذکور استنباط می‌شود.

به طوری که محققین نوشته اند، ثبت املاک مسابقه ای طولانی دارد و قدیمی ترین سندی که در این مورد از جفاریهای تلو بدست آمده است مربوط به شهر دونگی واقع در کشور کلده است. این نمتد نقشه شهر دونگی را در حدود چهار هزار سال قبل از میلاد نشان می دهد که اراضی آن به قطعات ذوزنقه» مربع و مثلث تقسیم شده است

داریوش ملقب به کبیر دستور داد تا جمهوری‌های یونانی را در آسیای صغیر ممیزی و اراضی مزروعی را با قید مساجت و اضلاع در دفاتر دولتی ثبت نمایند و چون این روش از جهت تسهیل وصول مالیات اراضی مفید بود پس از مدتی یونانیان نیز به آن تأسی نمودند و دفاتری برای ثبت خصوصیات اراضی از حیث مساحت و نوع زراعت و میزان محصول و نام مالک ترتیب دادند.

در روم قدیم هم سر ویوس تولیوس ششمین پادشاه روم دستور داد تا تمام اراضی مزروعی و متعلقات آن‌ها و حقوق ارتفاقی آن‌ها در املاک مجاور و حقوقی که املاک مجاور در آن‌ها دارند در دفتر مخصوصی ثبت شود. و هر چهار سال یک مرتبه در آن دفتر تجدید نظر به عمل آید و تغییراتی که در آن مدت در وضع املاک حاصل شده است قید گردد.

ژول سزار دستور داد تا تمام کشور روم را مساحی و مساحت آن را معین و ثبت نمایند اما این کار بعد از او در زمان اوکتاو عملی شد ولی آن مساحی دقیق و حقیقی نبود.

دیوکلیسین دستور داد برای ممیزی و مساحی دقیق املاک روم مهندسین و مساحان لازم تربیت شوند و به وسیله آنان از تمام مملکت روم ممیزی و مساحی دقیق به عمل آمد.

در روم و آتن دو نوع ثبت وجود داشت ثبت عمومی و ثبت مالی ثبت عمومی به منظور تعیین آمار افراد و میزان دارایی آنان بکار می رفت و به همین جهت املاک هر فرد و قیمت آن‌ها معین می شد.

ثبت مالی برای اخذ مالیات بود و مهندسین ثبتی مساحت هر ملک و حدود آن و وضع ملک مزروعی است یا جنگل یا چمن زار و غیره) و نام مالک و سجاورین برابر پلاکهای مینی حک می نمودند و نقشهی املاک را در دو نسخه تهیه می گردند یکی را به مرکت می فرستادند تا در دفتر راکد د امپراطوری بایگانی شود و دیگری را در دفتر راد مستملکات حفظ می کردند. و چون مهندسین و نقشه برداران رو من مستخدم دولت بودند ثبت رومی ها رسمی و در دادگاهها معتبر و دارای سندیت با بوده است.

در سال 580 میلادی شیلپریک در کشور توستری فرمان داد تا کشور مذکور مجددا مساحی و ممیزی شود.

شارلمانی در ممیزی و ثبت عمومی در کشور فرانسه تجدید نظر نمود و در دوره سلطنت فرانکها به علت این‌که تقسیمات بسیار کوچکی در املاک به عمل آید و به تدریج در ممیزی اهمال شد مالیات اراضی از بین رفت.

در قرون وسطی، احتیاج به ثبت املاک از نو احساس شد و اربابان و مؤسسات مذهبی برای املاک خود ثبتی ترتیب دادند به این نحو که دفتری تشکیل گردید مشتمل بر اسامی رعایا و مبلغی که باید آن‌ها به اربابان و مؤسسات بپردازند این ترتیب تا انقلاب فرانسه جاری بود و سپس ثبت عمومی جانشین آن شد.

در انگلستان اسنادی از گیوم فاتح باقی مانده که نشان می دهد در حدود سال 1980 میلادی تمام اراضی و املاک کشور به دقت نقشه برداری و ثبت شده است.

هدف اصلی انه ثبت املاک در قدیم اخذ مالیات بوده است ولی در اختلافات و دعاوی هم آن اسناد مورد استفاده قرار می گرفته است.

در مورد ثبت اسناد تا آنجا که اطلاع داریم در مصر قدیم در زمان حکومت اوزو؛ پس سر سلسله فراعنه مصر به دستور تخوت» وزیر معروف او برای ثبت اسناد و تعهدات سازمان‌های دولتی وسیعی به وجود آمد که تحت ریاست فائقه فرعون و در قصر احمر قرار داشت و به وسیله یکی از بزرگان اداره می شد. هر کس دیون و تعهدات خود را نسبت به افراد به آن مرجع اعلام می کرد، به وسیله مامورین مخصوص در دفاتر ثبت و خلاصه ای از آن به صورت سند به متعهد به تسلیم می گردید.

بوخوریس یکی دیگر از فراعنه مصر در مجموعه قوانینی که به نام او مرسوم است شهادت را در امور حقوقی فاقد ارزش اعلام نمود و مقرر داشت که به دعاوی اشخاص فاقد سند تر تیب اثر داده نشود مگر این‌که طرف دعوی شخصا اعتراف و اقرار نماید.

در ایران به دستور انوشیروان ثبت معاملات نزد قضاه و در دفاتر آنان انجام می شد.

غازان خان پادشاه مغول نیز مقرر داشت که تمام قباله ها و اسناد با تاریخ و متن در دفاتر قناه ثبت شود.

قضاه مذکور طاسی هم به نام طاس عدل داشتند که اسناد تقلبی و مجعوله و یا اسناد مربوط به قبل از سی سال را در آن می شستند.

در عهد صفویه مرجعی به نام صدر دیوانخانه تأسیس شد که یک نفر قاضی شرع در آنجا به کار . معاملات و تنظیم اسناد و عقدنامه و طلاق نامه می پرداخت و اسناد معاملات را مهر و در دفتر مخصوصی ثبت می نمود.

در کاروانسراها نیز دفاتری به نام دفتر تجارت بود که معاملات تجار را در آن ثبت می کردند و این دفتر نزد محاکم دارای اعتبار بود.

در اواخر سلطنت فتحعلی شاد و اوایل سلطنت محمد شاه برای جلوگیری از بروز اختلافات تجاری بین ایران و روسیه ، دفاتری نزد کارگزاریها وجود داشت که اسناد و معاملات تجار را در آن ثبت می کردند.

در دو قرن اخیر بسیاری از مراجع دینی دفتری به نام دفتر شر قیات داشتند که خلاصه‌ی معاملاتی را که نزد آنان صورت می گرفت در دفتر مذکور درج می نمودند و عده ای نیز ذیان صفحه دفتر را تصدیق و در بعضی نقاط طرفین معامله هم ذیل ثبت معامله خود را امضاء یا مهر می کردند.

با همه‌ی اعتباری که برای ثبت ملک و سند مالکیت گفته شد و حقا هم باید این اعتبار برای اسناد مالکیت وجود داشته باشد در عمل توجه حاصل شده که گاهی ثبت ملک بدون رعایت مقررات قانونی انجام می‌شود و گاهی نسبت به یک ملک اسناد مالکیت متعارض صادر می گردد و گاهی براثر اشتباه مأمورین ثبت یا دیگران در ثبت املاک و صدور اسناد مالکیت اشتباه می‌شود و نیز اشخاصی با سوء استفاده از قوانین، اراضی موات و اموال عمومی و انفال و موقوفات را به ثبت رسانده اند.

گاهی هم ضرورت زمان و مصالح اجتماع اقتضاء أبطال ثبت املاک و اسناد مالکیت را می‌نماید. این وقایع که به نسبت قابل ملاحظه ای رخ داده و می دهد.

همراه با مصالح اجتماعی ذکر شده، اقتضاء داشته و دارد که راهی برای اصلاح یا ابطال اسناد مالکیت اشتباهی یا مخالف قانون اندیشیده شود رویه‌های قضایی و قوانین اصلاحی بعد از سال 1310 طرقی برای آن پیش بینی نموده اند که در اینجا بیان می‌شود:

به طور کلی گاهی ابطال ثبت و سند مالکیت یا اصلاح آن با حکم دادگاه انجام می‌شود و گاهی بدون حکم دادگاه. غرض ما بیشتر بررسی و شرح مواردی است که با حکم دادگاه سند مالکیت ابطال می گردد.

معرفی وکیل اسناد و املاک در اصفهان

در ادامه لیستی از وکلای پایه یک دادگستری که سابقه وکالت و دفاع در دعاوی اسناد و املاک را داشته اند، آورده شده است. وکلای زیر ضمن تخصص در دعاوی اسناد و املاک، بهترین دفاعیات را در محکمه از حقوق شما خواهند نمود: