حجت اله کریمیان - وکیل پایه یک دادگستری

حجّت اله
کریمیان

حجّت اله
کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای اصفهان
وکیل پایه یک دادگستری

محمـــد
همائی فر

محمـــد
همائی فر

وکیل دادگستری
عضو کانون وکلای خوزستان
وکیل پایه یک دادگستری

سیدحسن
موسوی

سیدحسن
موسوی

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

معصــومه قِلـیــچ

قبول وکالت و مشاوره صرفا در استان یزد

معصـومه
قِلـیـــچ

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای یزد
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ســـرور
ثانی نژاد

ســـرور
ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری
عضو کانون وکلای تهران
×
نام وکیل شهر شماره همراه تلفن دفتر وبسایت
حجت اله کریمیان اصفهان 09132100173 03132347459 www.estifa.ir
محمد همائی فر اهواز 09163131230 06133333485 homaeifar.ir
سیدحسن موسوی یزد 09132584487 09132584487 ندارد
معصومه قِلیچ یزد 09134520800 03536228852 masoumehghelich.ir
سرور ثانی نژاد تهران 09124357415 02122350512 www.asalaw.co

استرداد جهیزیه به چه صورت امکان پذیر است

استرداد جهیزیه چگونه است؟

بنابر ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، تهیه لوازم زندگی از موارد نفقه و بر ضمه شوهر است. اما در کشور ایران و بر طبق رسوم و سنت های قدیمی، تهیه بخشی یا همه لوازم زندگی جزو وظایف خانواده دختر شناخته شده و کمتر دختری وجود دارد که از عدم تکلیف شرعی و قانونی خود بر تهیه جهیزیه خبر داشته باشد. چه برسد آنکه اطلاعاتی در زمینه قوانین استرداد جهیزیه داشته باشند.

اما خوب است بدانید که این هدیه خانواده دختر، که جهیزیه یا جهاز نام دارد، و انتقال آن به خانه شوهر، مالکیت تامه دختر بر جهیزیه را زیر سؤال نمی برد و وی می تواند در هر زمان نسبت به فروش، واگذاری، بازپس گیری و … وسایل زندگی تصمیم گیرد و هیچ مسئولیتی در قبال گم شدن یا مفقود شدن جهیزیهندارد. در واقع شوهر در خانه امین جهیزیه است و نه مالک آن.

اما برای ثبت این ادعا اقداماتی لازم است که خوب است قبل از وقوع هر پیشامدی به فکر آن باشیم.

نحوه ارائه دادخواست استرداد جهیزیه

درخواست استرداد جهزیه نیز مانند هر تمام دادخواست دیگری که به دادگاه ارائه می شود، نیاز به اسناد و مدارک اثبات کننده ادعا دارد. برای این دادخواست، لیست جهاز  عروس باید تنظیم شده باشد و مدارکی دال بر انتقال جهیزیه به منزل داماد و وجود آن وسایل تا زمان ارائه دادخواست وجود داشته باشد.

مدارک با مشخصات فوق می تواند سیاهه جهیزیه عروس که به امضای داماد رسیده به همراه فاکتورهای خرید وسایل جهزیه باشد. همچنین شهادت چند نفر عادل و عاقل برای انتقال جهیزیه به منزل داماد و وجود آن وسایل لازم است.

در اکثر موارد، خانواده ها به دلیل اجتناب از بی اعتمادی بین طرفین از تهیه لیست جهیزیه خودداری می کنند، اما اگر دختر و پسر قبل از ازدواج به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه نماید، مشاورین آگاه، استرداد جهیزیه را از حقوق قانونی زن در زمان طلاق عنوان می کنند و به طرفین پیشنهاد تهیه سیاهه جهاز را می دهند.

استرداد جهیزیه قبل از طلاق

زن این حق را دارد که در هر زمان که صلاح دانست، دادخواست استرداد جهیزیه را ارائه دهد. در صورت بروز چنین مسأله ای، مرد باید طبق قانون مدنی مسکن و وسایل مناسب زندگی را تهیه نموده و سپس نسبت به تنظیم دادخواست الزام به تمکین اقدام نماید.

نمونه دادخواست استرداد جهیزیه را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

استرداد جهیزیه توسط زوج، که می تواند شامل فروش جهیزیه، انتقال آن به محلی دیگر و … شود، خلاف قانون است و در این حالت زوج مرتکب خیانت در امانت شده است.